Barva moči poukazuje na zdravotní kondici. Může varovat i před dehydratací a infekcí

Fotografie: Marianah.96 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nestyďte se a podívejte se do záchodové mísy po vykonání potřeby. Barva moči toho totiž může spoustu prozradit a naznačit, zdali vaše tělo nebojuje se zdravotními problémy.

Je naprosto normální, že se barva moči několikrát za den mění. Jedná se o důsledek úrovně hydratace organismu nebo konzumace určitých potravin, které moč mohou snadno obarvit. Někdy je však potřeba být obezřetnými a kontaktovat svého lékaře, protože neobvyklá barva moči vám může naznačovat vážnější zdravotní problém, jejž je třeba okamžitě řešit, zdůrazňuje lékařka Katherine Roetker.

Jakou barvu má zdravá moč

Abyste mohli rozeznat zdravotní potíže z barvy moči, je nejdříve potřeba vědět, jak vůbec vypadá zdravá moč. Healthline uvádí, že by měla mít zářivě žlutou barvu, za niž je zodpovědná chemická látka zvaná urochrom nebo též urobilin. Moč nese přirozeně žlutý pigment, je-li vaše tělo dostatečně hydratované a živené. Pokud jste naopak dehydratovaní, vaše moč ztmavne do jantarové až oranžové barvy, někdy dokonce i tmavě hnědé.

Čím více tedy pijete, tím více moč ztrácí svou žlutou barvu, stává se světlejší a světlejší, až může být zcela čirá. Nemusíte se bát. Jedná se o známku toho, že pijete hodně čisté pitné vody. Dejte si však pozor, i když je dobré dostatečně pít, nadměrné močení dle doktorky Meredith Goodwin může mimo jiné vyplavovat elektrolyty z těla. O chybách v denním příjmu vody jsme již psali na ZdravémStravování.

Změna barvy nehtů může poukázat na zdravotní potíže. Jedná se i o nedostatek železa a vápníku

Červená nebo růžová moč

Červená nebo růžová moč je zcela v pořádku jen v případě, že víte, že jste konzumovali potraviny, které ji tímto způsobem mohly obarvit, například červenou řepu nebo borůvky. Co však není v pořádku, pokud se červená nebo růžová moč objevila, aniž byste jedli něco, co ji mohlo způsobit. Může se pak jednat o vážný zdravotní stav, jenž se projevuje krví v moči, uvádí doktorka Debra Rose Wilson.

barva moči
Fotografie: Freepik

Zakalená moč

Zakalená moč je důvodem k obavám, může totiž naznačovat infekci močových cest, varuje lékařka Judith Marcin. Může být také příznakem chronického onemocnění ledvin. Jste-li těhotná, ihned navštivte svého gynekologa, protože zakalená moč může být projevem nebezpečného stavu zvaného preeklampsie. Stejně tak si dávejte pozor, zdali se v moči vyskytují bublinky, mohlo by se jednat o pneumaturii.

Pěnivá moč

Jak uvádí doktorka Suzanne Falck, nejzákladnější příčinou pěnivé moči je rychlost a výška dopadu moči do toalety, stejně jako se voda zpění, když rychle teče z kohoutku. V jiných případech může být opět příznakem dehydratace nebo naznačovat, že máte v moči příliš mnoho bílkovin, což může být známkou špatné funkce ledvin.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]