Barva moči je spolehlivým ukazatelem tělesného zdraví. Může poukázat i na onemocnění jater a ledvin

Fotografie: Marianah.96 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Barva moči může prozradit mnohé o vašem zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejdříve poraďte se svým lékařem.

Barva moči vám může pomoci rozpoznat, co vše se děje ve vašem těle. Je proto důležité, abyste byli na pozoru a v případě jakýchkoliv změn raději začali řešit problém včas – mnohdy totiž může jít podle odbornice Jenneh Rishe o signál závažného onemocnění či jiného zdravotního stavu, který vyžaduje rychlou lékařskou péči. Nebezpečí představuje zejména moč zbarvená do červena a hněda.

Červená nebo růžová moč

Vaše moč může být červená hned z několika důvodů. Někdy se jedná o důsledek konzumace určité potraviny, zatímco jindy může jít o vážný zdravotní stav, jako je rakovina. Pokud se tedy objeví poté, co jste jedli například červenou řepu či rebarboru, a následně zmizí, je se vší pravděpodobností vše v pořádku. V případě, že se však toto zbarvení objevuje bezdůvodně a nemizí, okamžitě se poraďte se svým lékařem, protože se můžete potýkat se život ohrožujícím stavem. Často se také jedná o zvětšení prostaty nebo ledvinové a močové kameny.

Tmavě hnědá moč

Tmavě hnědá moč je podle webu National Library of Medicine ve většině případů důsledkem dehydratace nebo užívání některých léků, včetně metronidazolu a nitrofurantoinu. Někdy se také může jednat o známku nahromadění přírodních chemikálií v krevním řečišti nebo také onemocnění jater – to ovšem zpravidla doplňují další příznaky, například bolest orgánu či nevolnost. Často také může jít o známku toho, že nadměrně cvičíte.

Zakalená moč

Dalším druhem moči, před kterou byste měli být na pozoru, je zakalená moč. Ta nejčastěji vypovídá o tom, že se potýkáte s infekcí močových cest nebo některým z chronických onemocnění a onemocnění ledvin. V každém případě se jedná o nebezpečné problémy, které není dobré ignorovat, a proto byste raději měli zavítat k lékaři a ujistit se, že je vše v pořádku. Někdy se také může toto zbarvení objevit u těhotných žen.

selhání ledvin
Fotografie: Freepik

Barva ušního mazu je zrcadlem zdravotních problémů. Může upozornit na infekce i poranění

Modrá nebo zelená moč

Obecně platí, že modrá moč se vyskytuje jen ve vzácných případech a obvykle souvisí s konzumací určitých potravin či užíváním speciálních léků. V některých případech se však může jednat také o důsledek bakteriální infekce pseudomonas aeruginosa, která vyžaduje co nejrychlejší léčbu, neboť by mohla vést ke značným potížím, nebo přítomnosti ledvinových kamenů, ve kterých se začaly usazovat barviva – o dalších příznacích tohoto nepříjemného problému jsme na webu ZdravéStravování.eu nedávno psali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]