Pitný režim a zajímavá fakta – pozor na aquaholizmus!

Bez vody se nedá žít, ale jak poznat, kolik vody denně vypít? Různé studie přicházejí s různými poznatky. Zatímco bez jídla člověk vydrží docela dlouhou dobu, bez tekutin to nejde.

Osudnou se může stát už ztráta 20 % objemu tělesné vody. Na stranu druhou nadměrný pitný režim nevěstí také nic dobrého a může znamenat extrémní zátěž organismu. Tak jak určit, co je hodně a co je málo?

Co může způsobit dehydratace?

Dehydratace je nebezpečný stav, kdy organismu chybí vláha. Zkuste si představit kytku v květináči, kterou zapomenete zalít. Dehydratace představuje největší riziko pro nemocné, starší osoby a děti. Pitný režim je potřeba u nich pohlídat hlavně v létě, jelikož jejich termoregulační systém není u nich dobře vyvinut. Projevy a důsledky dehydratace: pokles krevního tlaku, apatie, únava, bolesti hlavy, slabost, mdloby, vznik močových a ledvinových kamenů, poruchy ledvin, infekce močových cest, onemocnění srdce a cév, zánět slepého střeva.

Pozor na nárazové pití

K dodržování pitného režimu patří pití nápojů během celého dne rozdělené do několika dávek. Příjem většího množství tekutin naráz nejsou pro zdraví nic dobrého. Bohužel takto mnoho lidí dohání zanedbaný pitný režim. Je to velká zátěž pro ledviny.

Jak poznat, že málo piji?

Pocit žízně je de facto již spuštěný alarm. Je chybou pít v okamžiku, až se hlásí žízeň doprovázená pocitem sucha v ústech. Trpí tím jak ledviny, tak močový systém i srdce. Naučte se pít pravidelně, prokážete svému tělu tu nejlepší službu.

Hledáte-li odpověď, zda pijete dostatečně, zaměřte se na svou moč. Jakou barvu má vaše moč a jak často chodíte na toaletu? Pokud je světle žlutá až čirá bez zápachu, je to dobrá známka. Naopak tmavě žlutá moč v malém množství, která jde i silně cítit je známkou, že váš pitný režim je špatný.

Kolik toho vypít?

Doporučované množství je u každého individuální. Nelze obecně říci vypijte tolik a tolik a bude to správně. Záleží také na tom, zda sedíte v kanceláři nebo fyzicky pracujete. Přibližné množství je však u žen 1,6 l a u mužů 2 l za den. Považujte to ovšem pouze za přibližné vodítko. Tekutiny se totiž nalézají i v potravinách. Roli hraje tudíž i váš jídelníček a to, zda pijete kafe či černý čaj. Kofein má močopudný efekt, tudíž k silné kávě či černému čaji si určitě skleničku vody navíc dejte.

Co vše patří do pitného režimu?

Ideálně čistá voda, občas kvalitní minerálka, klidně i sklenička kvalitního vína, čaj, ovocné a zeleninové šťávy, polévky. Jak jsme již psali, vodu obsahuje i ovoce a zelenina. Samozřejmě, že nejlepší je od každého něco a různě to střídat, přičemž voda by měla být v hlavní roli.

A pozor na aquaholizmus – mimo těch, kteří na pitný režim hřeší, existují i tací, co to s příjmem tekutin zase přehánějí. Nadměrný příjem tekutin zatěžuje ledviny i srdce. Používejte tedy zdravý selský rozum a věnujte pozornost signálům, které vám vlastní tělo poskytuje.

Obrázek:pixabay.com