Nežádoucí dehydrataci lze poznat podle jasných příznaků. Patří mezi ně suchá kůže i bolesti hlavy

Fotografie: Depositphotos

Dehydratace je stav, kdy tělo ztrácí více tekutin, než kolik přijímá. Je důležité si být vědomi příznaků, protože nedostatek tekutin může mít vážné důsledky pro vaše zdraví.

Dehydratace je stav, který může postihnout každého z nás a mít významné dopady na naše zdraví a pohodu. Nedostatek tekutin v těle může vést k různým problémům, jež mohou ovlivnit jak fyzickou, tak i duševní stránku našeho života. Je důležité rozpoznat příznaky dehydratace a včas reagovat, aby se předešlo vážnějším komplikacím, uvádí doktorka Amy Richter.

Suchá ústa a žízeň

Jedním z nejčastějších příznaků dehydratace jsou suchá ústa a silná žízeň. Když vaše tělo nedostává dostatečné množství tekutin, slinné žlázy produkují méně slin, což vede k suchým ústům a pocitu žízně.

Tmavá moč

Barva moči je dobrým indikátorem vašeho hydratačního stavu. Pokud je vaše moč tmavě zbarvená nebo má jantarovou barvu, pravděpodobně jste dehydratovaní. Dobře hydratovaná moč by měla být světle žlutá, v barvě slámy až bezbarvá, jak informoval časopis Journal of the American College of Nutrition.

Málo časté močení

Když tělo nedostává přiměřené množství tekutin, močení se může stát méně častým, protože ledviny koncentrují moč, aby zachovaly vodu pro další důležité funkce těla. Pokud si všimnete výrazného poklesu četnosti močení, může to být známkou toho, že nepřijímáte dostatečné množství tekutin.

Nadměrné zadržování vody v těle je zdraví nebezpečné. Naučte se ho šetrně zbavit

Únava a slabost

Pokud jste dehydratovaní, můžete se cítit více unavení než obvykle. Nedostatek tekutin totiž může vést k únavě a pocitu slabosti. Vaše tělo potřebuje dostatek vody k udržení správného fungování, a když se dehydratace projeví, můžete se cítit unavení a bez energie.

Závratě a bolesti hlavy

Dehydratace může způsobit nízký krevní tlak a snížený objem krve, což může vést k závratím a bolestem hlavy. Studie, jež byla uveřejněna v časopise Journal of Clinical Neuroscience, uvádí, že výzkum, kterého se zúčastnilo 256 žen s migrénou, ukázal, že závažnost, četnost a trvání migrény byly významně nižší u těch, jež pily více vody.

Muže bolí hlava
Fotografie: Freepik

Suchá kůže

Když pokožka ztrácí vodu příliš rychle a stává se dehydratovanou, může se projevit její suchost. Několik faktorů, včetně stáří, zdravotní historie, ročního období a koupacích návyků, může přispět k tomuto stavu, uvádí dermatoložka Reema Patel. Suchá kůže se vyznačuje šupinatěním, svěděním a praskáním.

Změny nálady

Nedostatek tekutin může mít také vliv na vaši náladu. Dehydratace může způsobit podrážděnost, zmatenost nebo špatnou náladu. Těžká dehydratace může dokonce vést k změněnému duševnímu stavu, což se projevuje jako zmatenost a hněv. Jestli pijete dostatečné množství tekutin, zjistíte v našem článku na webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]