Časté chyby, kterých se lidé dopouští při denním příjmu tekutin. Zmatek je hlavně v tom, kolik litrů vypít

Fotografie: Depositphotos

Hydratace těla je základem dobrého zdraví, vitality a krásy. Přestože se můžete snažit denně přijmout dostatek vody, je možné, že děláte tyto běžné chyby.

Více než polovina lidského těla je tvořena vodou. Pití dostatečného množství vody během dne je nezbytné pro zdraví i pro krásu. Zaručí vám zářivě hladkou pokožku, optimální tělesnou hmotnost a odstranění škodlivých látek, říká lékařka Alana Biggers. Ovlivňuje dokonce vaši náladu a schopnost učení. Ale přijmout dostatek tekutin je něco jiného než jen vypít 8 sklenic vody denně. Zde jsou některé běžné chyby, kterých se lidé dopouštějí, chtějí-li zvýšit příjem tekutin.

Pijete vodu až po tréninku

Je pravda, že pití vody po návštěvě posilovny může pomoci uhasit vaši žízeň, ale je také důležité tělo hydratovat před i během cvičení. Pokud nebudete při tréninku dostatečně pít, ztratíte více tekutin, což může být nebezpečné pro vaše duševní i fyzické zdraví. K obnovení rovnováhy tekutin ale nemusíte pít pouze vodu. Kokosové nápoje, černý a zelený čaj, a dokonce i mléko vás hydratují stejně jako voda.

Myslíte si, že káva a čaj se nepočítají

Váš ranní šálek kávy nebo čaje může být malým rehydratačním nápojem. Přestože káva a čaj často obsahují kofein, mohou zvýšit váš denní příjem tekutin. Výzkumy ukazují, že pití asi 3 šálků kávy denně vás může hydratovat stejně jako pití čisté vody. Nicméně káva by neměla zcela nahradit denní pitný režim.

Pijete 8 sklenic vody denně

Rada vypít 8 sklenic vody denně není příliš šťastná. Kolik vody potřebujete, závisí na různých faktorech životního stylu, včetně toho, jak jste aktivní, co jíte, kde žijete atd. Chcete-li vypočítat množství vody, které vaše tělo potřebuje za den v litrech, vynásobte svou hmotnost číslem 0,033.

Fotografie: Depositphotos

Ráno jako první vypijete sklenici vody

Když spíte, ztrácíte tělesné tekutiny, i když se před spaním dostatečně napijete, druhý den ráno máte stále žízeň. Ale pití čisté vody na lačný žaludek není nejúčinnější způsob, jak se hydratovat. Pro tělo je snazší absorbovat a zadržovat vodu, když jsou k dispozici jiné živiny. Pokud se tedy snažíte zůstat hydratovaní, pijte vodu se svačinou nebo místo toho vypijte sklenici pomerančového džusu nebo mléka.

Během cvičení se dehydratujete

Při cvičení se vaše tělo potí a dýcháním ztrácíte vodu. Pití tekutin během fyzické aktivity hraje důležitou roli při regulaci tělesné teploty a tlaku. Fitness odborníci doporučují vypít 250 ml vody každých 10 až 20 minut během tréninku. Nezapomeňte také doplnit tekutiny po ukončení náročné fyzické aktivity.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]