5 potravinových složek a vitamínů, které pomáhají předcházet rakovině

Světová zdravotnická organizace prohlašuje, že jedna z každých šesti úmrtí je způsobena rakovinou. V roce 2017 bylo zjištěno, že počet nových případů rakoviny vzrostl a dosáhl přibližně 1,7 milionu. Ve stejném roce zabila rakovina více než 600 000 lidí.

Pravděpodobně nebudete ohromeni, když uslyšíte, že rakovina může být způsobená nezdravým životním stylem. K nejrozšířenějším faktorům/spouštěčům patří pohlavně přenosné nemoci, nedostatek pohybu, špatná strava, nedostatek živin a kouření. K dalším příčinám pak patří nadváha, obezita, zvýšená konzumace alkoholu, vystavení se toxinům a genetická predispozice. Když čtete seznam, vidíte, že všichni máme kontrolu nad velkým počtem hlavních příčin rakoviny. Například kouření se podílí na přibližně 22% všech úmrtí na rakovinu po celém světě.

Jak již bylo řečeno, stravovací režim hraje jednu z nejdůležitějších rolí v prevenci rakoviny. Kvalitní vyvážená strava a pravidelné cvičení, může eliminovat dva rizikové faktory. To jsou obezita a nadváha. Společně se dnes podíváme na 5 klíčových složek, které hrají důležitou roli v prevenci rakoviny.

Kurkumin

Kurkumin má velmi silné protirakovinné vlastnosti. Je to jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Podle vědeckých studií hraje kurkumin klíčovou roli v prevenci i léčbě rakoviny žaludku, kůže, prsu a střev.

Polyfenoly

Polyfenoly obsahuje například zelený čaj, ovoce, zelenina, obiloviny, červené víno, protože je vyrobeno z hroznů, které polyfenoly obsahují. Dále je najdete i v kakaových bobech a tudíž i v kakau a kvalitní hořké čokoládě. Polyfenoly jsou rostlinné chemické látky, které jsou označovány jako protizánětlivé látky a antioxidanty. Polyfenoly snižují riziko některých typů rakoviny: rakovinu vaječníků, slinivky, jícnu, prsu, močového měchýře.

Vitamín A, C, E

Vitamíny A, C, E jsou silné antioxidanty. Národní institut pro rakovinu vydal prohlášení, že tyto vitamíny zbavují lidské tělo škodlivých volných radikálů. Volné radikály mohou poškodit části buněk, včetně buněčných filmů, DNA a proteinů. To může usnadnit rozvoj malignity.

Omega-3 mastné kyseliny

Nedostatek omega-3 mastných kyselin je spojován s rozvojem nádorového onemocnění. V nedávném výzkumu, ženy, které důsledně užívaly EPA a DHA, dva typy omega-3, měly nižší výskyt rakoviny prsu než ženy, které měly omega-3 mastné kyseliny ve stravě pouze v omezeném množství.

Vitamín D

Výzkum ukazuje, že jedinci, kteří mají dostatečné množství vitamínu D, mají snížené riziko rakoviny. Naopak, jedinci, kterým bylo zjištěno málo tohoto vitamínu, patří do rizikové skupiny. Více než 90% vitamínu D pochází ze slunečního světla. Vaječné žloutky, sýry, hovězí játra, obiloviny, pomerančová šťáva, mléko, mastné ryby, houby portobello – jsou z velké části rovněž zdrojem vitamínu D. Vitamín D můžete doplnit i prostřednictvím potravinových doplňků. Některé potraviny mají také na obalech uvedeno, že obsahují zvýšené množství vitamínu D.

V tomto světě čelíme různým faktorům. Nad některými kontrolu nemáme, ale nad některými ano. Pokud je ve vaší moci ovlivnit stravování, udržení optimální váhy, pohyb, pitný režim, nekouřit, dodržovat zásady zdravého spánku, pak si můžete ušetřit bolest, trápení, užívání léků a prodloužit si značně kvalitu života i život sám.

Obrázky: pixabay.com