Obezita, zákeřná nemoc, která lidem krade roky života, aniž by si to vůbec uvědomovali

Alexisrael / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Přebytečný tuk v těle způsobuje obezitu, o které spousta lidí nepřemýšlí jako o zdravotním problému. Přitom se jedná o zákeřnou a život zkracující nemoc.

Obezita je zákeřná nemoc, která krátí člověku život o několik let, aniž by si to vůbec uvědomoval. Spousta lidí ji stále nepovažuje za nemoc či za problém, který je rizikem pro lidské zdraví. Ovšem to je chyba. Jak se s obezitou vypořádat a jaké problémy může přebytečný tělesný tuk způsobit? Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Přebytečný tuk zatěžuje orgány

Lidské tělo může samo o sobě dobře fungovat pod jednou podmínkou-pokud mu dodáte energii. Energii získáváte prostřednictvím potravin, které konzumujete. Nepotřebná energie, jež se nespálí činnostmi každodenního života, se ukládá ve formě tuku. Ten však způsobuje mnoho problémů. Jedním z nich je fakt, že začnou být vaše orgány zatěžovány. Výsledkem je, že selhávají.

Játra, protože fungují jako filtr, jehož hlavní odpovědností je odstranění škodlivých látek z těla, nemohou pod tíhou přebytečného tělesného tuku správně fungovat. To má za následek, že se lidské tělo zaplavuje nejen tukem, ale i toxiny, jež nemají možnost z organismu odcházet. Z toho důvodu se u lidí trpících obezitou rozvíjí rakovina častěji než u zbytku populace. Rizika jsou infarkt myokardu, mozková příhoda a další. Kvalita života se mění.

Jak léčit obezitu

Řešení je jednoduché. Najít potěšení v jídle, aniž byste si ničili zdraví. Vědět, jak si vybrat potraviny, které jsou dobré, kontrolovat, kolik toho sníte, aniž byste přestávali milovat jídlo, je zásadní pro optimální tělesnou hmotnost. Všeho s mírou. Do svého jídelníčku zařaďte více ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, libového masa a hýbejte se.

Fotografie: Pixabay

Základem zdravé váhy je najít rovnováhu mezi tím, co chcete jíst a co byste měli jíst. Takový balanc však najdete pouze tehdy, nebudete-li se trápit drastickými dietami, protože následně nebudete mít potřebu se přejídat, když na vás přijde vlčí hlad. Osvojte si pravidla zdravého životního stylu a užívejte si život ještě hodně dlouho.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]