Nejlepší způsoby prevence často podceňované rakoviny tlustého střeva. Mohou vám zachránit život

Fotografie: Freepik

Jde o jednu z nejčastěji se vyskytujících rakovin vnitřních orgánů. Vyplatí se tedy vědět, jak jí předcházet a rozpoznat ji. Více prozradila lékařka Yamini Ranchod.

Rakovina tlustého střeva (zvaná také odborně kolorektální karcinom) je třetím nejčastěji se objevujícím maligním novotvarem na světě. Pokud však dorazíte k lékaři včas, je úspěšnost léčby poměrně vysoká. I přes svůj častý výskyt je proto zodpovědná jen za přibližně 8 % všech úmrtí na rakovinu (opět bráno v celosvětovém měřítku).

Pomoci může pravidelné cvičení

Rakovině tlustého střeva se věnuje celá řada výzkumů. Například ten, publikovaný v časopise Journal of the National Cancer Institute, říká, že pravidelné cvičení dokáže snížit riziko nejenom kolorektálního karcinomu, ale také rakoviny prsu. Takže pokud jste doteď hledali motivaci k pravidelnému pohybu, právě jste ji našli.

Fotografie: Pixabay

Rizikových faktorů je celá řada

Obvykle se nevyvíjí v řádu měsíců, ale mnohem spíše let. Častěji se objevuje u lidí, kteří spadají do jedné z této rizikových skupin:

  • obezita,
  • strava bohatá na červené maso a uzeniny,
  • alkoholismus,
  • kouření,
  • konzumace stravy s nízkým obsahem vlákniny a vápníku.

Vědci se domnívají, že úprava životního stylu může zabránit až 50 % případů kolorektálního karcinomu napříč populací. Pokud se tedy chcete rakovině vyhnout, rozhodně na své stravě i ostatních návycích zapracujte.

Zaměřte se na rozeznávání příznaků

Nezanedbejte také starost o své zdraví. Karcinom ve střevech se totiž projevuje celou řadou specifických příznaků. Mezi ty nejčastější patří rozhodně gastrointestinální krvácení (a to především krev přítomná ve stolici ), nepravidelná bolest břicha, průjem nebo zácpa (často se oba stavy střídají) či pocit neúplného vyprázdnění. A v pozdějších fázích se přidává i zúžení stolice (tzv. tužkovitá stolice) a hubnutí.

Fotografie: Pixabay

Od 50. roku věku podstupte testy

S přibývajícím věkem se riziko rakoviny zvyšuje. Právě proto jsou u nás osobám od 50 let propláceny testy okultního krvácení do stolice (TOKS). A to jednou za jeden nebo dva roky. Jsou zdarma k dostání u praktického lékaře. Bohužel řada lidí na preventivní prohlídky nechodí. To je ovšem chyba, protože zacílený screening zůstává i přes pokrok moderní medicíny nejlepší metodou boje s touto nemocí.

V případě podezření se svěřte odborníkům

Jestliže testy okultního krvácení do stolice vyjdou pozitivně, nemusí to znamenat jen přítomnost rakoviny. Leckdy může pozitivitu způsobit třeba „jen“ Crohnova choroba a jí podobné stavy. Ovšem vyplatí se mít jistotu a navštívit lékaře. Ten vám doporučí absolvování břišního ultrazvuku a počítačové tomografie, které případné nádorové bujení rychle odhalí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]