Alkohol a káva mohou podle nových poznatků prodloužit život

Některým se představa, že mohou káva a pivo nebo červené víno prodloužit život, bude rozhodně zamlouvat. Ostatně již dávno existují dvě skupiny lidí (včetně vědců), kteří jsou buď na straně kávy a malého množství alkoholu nebo zásadně proti.

Jedni si myslí, že káva i alkohol rozhodně nepřináší člověku nic dobrého – druzí jsou přesvědčení, že užívají-li se káva i alkohol v rozumné míře, zdraví to prospívá. S jedním takovým tvrzením přišla i další studie z Kalifornie, která zkoumala vliv těchto nápojů na seniory a zjistila, že ti, kteří pili (samozřejmě v rozumné míře) víno nebo pivo a kávu, trpěli na stáří mnohem méně stařeckou demencí a byli i fyzicky více aktivní, dožívali se v průměru o 10 až 15 let více.

Jak dopadla studie?

  • Možná namítnete, že delší život ovlivňují i další faktory, což je samozřejmě pravda. Účastníci studie byli rozdělení do čtyř skupin. Přičemž jedna skupina sice nepila žádný alkohol, ale stravovali se svým obvyklým způsobem a neměla moc fyzické aktivity.

  • Druhá skupina byla na tom podobně, ale přidali pravidelný pohyb.

  • Třetí skupina jedla zdravě, vyváženě, ale nepočítali si úzkostlivě kalorie, dopřáli si skleničku vína nebo pivo po dobrém obědě či večeři 3x týdně a dvě kávy za den.

  • Čtvrtá skupina jedla velice zdravě a plánovaně, pravidelně sportovala a pili rovněž v rozumném množství kávu a nějaký ten alkohol, ale ve větším množství než třetí skupina. To znamená tři a více šálku kávy za den a skleničku alkoholu každý den. A výsledky?

Bylo zjištěno, že konzumace 2 šálků kávy za den snižuje šanci na předčasné úmrtí o cca 10%. Neméně důležité je také zjištění, že dožít se 90 let, není vždy zárukou úžasné kvality života. Studie přišla i se zajímavým zjištěním ohledně stravování. Lidem, kteří měli v 70 letech mírnou nadváhu, se v 90 letech dařilo lépe. Tudíž pokud jste tipovali skupiny s plánovaným jídelníčkem či pravidelně sportující nebo abstinenty, pak jste vedle. Vyššího věku se většinou dožili lidé ze skupin, kde se pilo víno, pivo a káva. Bezpochyby v rozumné míře.

Nicméně studií existuje nepřeberné množství a vědce to nejspíš stále baví a pokaždé přijdou s něčím jiným. My si myslíme, že základem je hlavně spokojenost, vystříhat se stresu, optimismus a zdravý selský rozum. Ne nadarmo se říká, že všeho moc škodí. Ať už je to jídla, sportu, úzkostného hlídání kalorií, alkoholu nebo kávy. Prostě zlatá střední cesta…

Obrázek: dailycoffeenews.com, bostonglobe.com