SOS signály, kterými tělo sděluje, že pijete příliš mnoho kávy

Fotografie: Yakushev.dim / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pití kávy je v České republice oblíbené. Je tradičním nápojem, který se pije během celého dne. Zjistěte, zda vám ale příliš kofeinového zázraku neškodí.

Podle průzkumu z roku 2020 průměrný Čech denně vypije 2,5 šálku kávy, což je nejlepším důkazem toho, že moderní svět si bez tohoto kouzelného nápoje nedokáže představit život. A přestože se hodně mluví o jeho pozitivních vlastnostech, ukazuje se, že můžeme rozlišit některé negativní účinky, které by si měl každý uvědomit. Milujete kávu? To je skvělé, ale nezapomeňte, že všeho moc škodí, říká lékařka Katherine Marengo.

Proč si dávat pozor na množství vypité kávy?

Pití kávy má řadu pozitivních účinků na zdraví, jako je například podpora mentálního výkonu, snížení rizika mnoha onemocnění a zlepšení nálady. Avšak pokud se pije v nadměrném množství, mohou se objevit i negativní účinky.

Může vyvolávat úzkost

Kofein ovlivňuje vaši bdělost a soustředění. Pokud naopak dodáte svému tělu příliš mnoho kávy, může to mít zcela opačný účinek – můžete být podráždění a nesoustředění. Káva je totiž spouštěčem uvolňování adrenalinu, který může ovlivnit vaše chování. Pokud si tedy všimnete, že jste příliš nervózní, je vhodné zkusit snížit příjem kofeinu.

Paradoxně způsobuje únavu

Káva, zejména kofein v ní obsažený, stimuluje nervový systém a zvyšuje výkonnost v průměru o 11–12 %. Bohužel v tomto případě existuje i druhá strana mince. Vedlejším produktem těchto procesů je adenosin. Receptory v nervovém systému neustále monitorují hladinu adenosinu, a když je příliš vysoká, mozek zpomaluje nervovou činnost, rozšiřuje cévy, což způsobuje ospalost nebo touhu po odpočinku.

Může být příčinou nespavosti

Kofein, který se nachází v kávě, může mít negativní vliv na spánek. Kofein má stimulační účinek na mozek, což může způsobit, že se budete cítit bdělejší a méně unavení. To může způsobit, že budete mít potíže s usínáním, nebo budete mít horší kvalitu spánku. Proto se doporučuje, abyste se vyhnuli pití kávy před spaním. Optimální čas pro pití kávy je ráno nebo dopoledne. Pokud kávu pijete později dopoledne nebo odpoledne, měli byste se vyhnout konzumaci kávy později než 6 hodin před spaním.

Fotografie: Pixabay

Může vyvolávat žaludeční problémy

Káva má skutečně projímavý účinek. Je zodpovědná za uvolňování hormonu, který způsobuje, že váš trávicí systém začne pracovat jinou rychlostí. Co to znamená? Pití příliš velkého množství kávy může vést k řídké stolici, nebo dokonce k průjmu. Káva navíc podporuje gastroezofageální reflux. Pokud tedy máte žaludeční potíže, je lepší příjem kávy omezit.

Může zapříčinit zvýšenou srdeční frekvenci

Káva může zvyšovat srdeční frekvenci, protože obsahuje kofein, který je stimulantem. Kofein může zvyšovat tepovou frekvenci a krevní tlak, což může být pro některé lidi nežádoucí. Je důležité si uvědomit, že reakce na kofein se mohou lišit u různých lidí a mohou být ovlivněny mnoha faktory, jako je hmotnost, věk a medikace. Pokud máte obavy ohledně své srdeční frekvence, doporučujeme konzultovat to s lékařem.

Zvyšuje metabolismus

Káva by se neměla používat jako prostředek ke snížení tělesného tuku. Někteří lidé kávu nesnášejí a její negativní účinky mohou být mnohem četnější než ty pozitivní. Problémem je, že káva se může stát návykovou. To se následně projevuje sníženým příjmem vody, která je pro správné fungování organismu nezbytná.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]