Alkohol skutečně škodí zdraví. I malé množství může mít vliv na naši imunitu

Kdo by si občas nechtěl dopřát skleničku, tedy svůj oblíbený alkohol? Patří to ke společenským událostem a je to prostě příjemné odreagování. Všichni ale dobře víme, že s alkoholem se to rozhodně nesmí přehánět a že vlastně i malé množství alkoholu je pro naše tělo jed, který musí nějak zpracovat a dostat z těla ven.

I když tedy někteří lékaři doporučují jako prevenci proti nemocem srdce skleničku červeného vína, ne všichni odborníci se na tomto doporučení shodnou. Jiní zase tvrdí, že alkohol je každopádně něco, čemu bychom se měli vyhnout, a to i v malém množství.

Svému tělu službu neuděláte

Jak to tedy je? Poslední výzkumy ukazují, že alkohol může být skutečným nepřítelem i pro naši imunitu. A možná to ani není překvapivé. Určitě už jste si všimli, že po prohýřeném víkendu máte horší pleť, vysušené rty a celkově nejste úplně v nejlepší formě. Je to proto, že alkohol prostě naše tělo neúměrně zatěžuje a zabraňuje mu dělat některé jiné procesy, které jsou ale pro naše zdraví a pevnou imunitu nezbytné.

Naše tělo se velmi vyčerpává zpracováním alkoholu a nezbývá mu dost sil na to, aby se staralo o to, abychom byli jinak zdraví a v dobré kondici. Kromě toho, že alkohol organismus dehydratuje, tak z něj také odvádí vitaminy, minerály a další důležité živiny. Můžete se tedy snažit jak to jen jde jíst zdravě, hýbat se a nekonzumovat sladkosti, ale stačí pár panáků a všechna vaše snaha je pryč.

Imunita trpí a s ní i naše tělo

A co naše imunita? Podle výsledků výzkumů je patrné, že alkohol mění strukturu střevního mikrobiomu. To jsou miliony mikroorganismů, které hrají v našem těle řadu nezbytných úloh – mimo jiné je na nich dost závislý právě náš imunitní systém.

První ochranná linie, které nás má chránit před vlivy virů a bakterií je tedy vinou alkoholu narušena a náš organismus je daleko náchylnější. Spotřebou alkoholu tedy omezujete obranné mechanismy svého těla v boji proti virům nebo bakteriálním infekcím.

Pozor na alkohol si pak musí dávat také všichni, kdo mají jakékoliv potíže s játry. Právě ty jsou totiž zodpovědné za odbourání toxických látek z alkoholu, ale pokud nefungují správně, může je to ještě více poškodit.

Alkohol se tedy z dlouhodobého hlediska rozhodně nejeví jako dobrý společník. Nemusíte si vyčítat každou skleničku, ale rozhodně je na místě brát rizika vážně.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]