Aktivita, která může zabránit onemocnění jater, je k dispozici komukoliv

Fotografie: Freepik

Vědci prokázali, že aerobní aktivita u morčat snížila hladinu zánětu v játrech. Bude chůze na běžeckém pásu nebo venku fungovat také u lidí? Další studie prozradí více informací.

Onemocnění jater se vyskytuje na pozadí nevyvážené stravy a konzumace alkoholu. Tento životní styl má za následek záněty jater. Nové studie ale ukazují, že jednoduchá činnost jako je chůze, může snížit hladinu zánětů, které funkci jater ovlivňují.

Fotografie: Freepik

Mírný cvičební plán by měl pomoci také lidem

Cvičení, které není náročné, by mohlo pomoci lidem snížit riziko rakoviny jater u lidí, kteří by měli problémy s aktivním cvičením, které by mělo probíhat denně. Jedná se hlavně o starší a křehké osoby, které mají se cvičením problémy.

Jak stárneme, imunitní systém se stává slabší a slabší a postupem času bude selhávat. Je to vidět právě na orgánech v našem těle, které mohu omezit své fungování. Pokud jsou záněty v těle neléčeny, poškodí se také tkáně a jsou náchylnější k výskytu a množení maligních buněk.

Předchozí studie ukázaly, že chronický zánět je spojený se zrychleným procesem stárnutí. To se promítá do ztenčení a ztráty pružnosti pokožky, ale také do zkrácení ochranných struktur na koncích chromozomů. Mají roli také v prevenci vzniku nádorů. Když telomery projdou změnami, tělo se stává automaticky křehčím a zvyšuje se riziko výskytu rakoviny. Tento výzkum byl proveden ve Velké Británii a publikován v místních novinách.

Fotografie: Freepik

Jak si udržet játra zdravá a funkční co nejdéle?

Pomoci může pití černé kávy, podle některých studií funguje jak filtrovaná káva, tak instantní. Je ale důležité spojit pití kávy se zdravým životním stylem. Dodržujte pravidla bezpečného sexu, protože mezi pohlavně přenosné nemoci patří i žloutenka typu B a C. Obě formy jsou pro játra velmi nebezpečné.

Pokud užíváte léky na chřipku nebo proti jinému onemocnění, dávejte pozor na dobu, po kterou je berete. Léky mohou poškodit játra, pokud jich užíváte mnoho nebo je kombinujete ještě s dalšími. Pozor byste si měli dát také na doplňky stravy.

Jestli jste milovníkem alkoholu, nemusíte se ho úplně vzdávat, ale rozhodně byste to s ním neměli přehánět. Při dlouhodobém pití alkoholu může dojít k poruše metabolismu tuků, a to znamená, že se tuky začnou ukládat právě v játrech a může dojít k jejich ztučnění. Pestrá zdravá strava a pravidelné cvičení pomohou udržet játra ve formě.

Zdroj: The Journal Of Immunology