9 důvodů, proč jíst avokádo

Avokádo ačkoliv je ovoce, nečekejte od něj šťavnatou a sladkou chuť. Připomíná spíš ořechy, a to nejen svou chutí, ale i vysokou energetickou hodnotou a množstvím rostlinných tuků. Na 100 gramů ovoce více než 220 kcal tj. 920 kJ a přibližně 15 g zdraví prospěšných tuků.  

I přes tento fakt se hodí do dietní stravy, obsažené tuky jsou zdraví prospěšné (rostlinné) a výtečně zasytí. Ovšem s jeho množstvím zase moc nepřehánět. Toto žlutozelené ovoce ořechovo-máslové chuti je bohatým zdrojem minerálních látek: magnezia, draslíku, fosforu, mědi a vitamínů: B1, B3, B5, C, E, K, H,  mononenasycených kyselin, nasycených mastných kyselin, polynenasycených mastných kyselin – PUFA. Poslední zmiňované nejsou pro tělo nějak prospěšné, ale právě těch se nachází v tomto ovoci jen zanedbatelné množství. Konzumované za studena činí z PUFA „hodné“ tuky.

Hrozba pro domácí mazlíčky

Ovšem pozor, avokádo v sobě ukrývá i nebezpečí pro domácí mazlíčky. Nachází se v něm persin, který je toxický pro kanárky, papoušky, psy i kočky. Vy se však ničeho bát nemusíte.

Naopak prospěje srdci, dokáže snížit krevní tlak, léčí choroby kůže a sliznic, pomáhá při onemocněních ledvin, močových cest a jater, povzbuzuje mozek, podporuje mentální a psychické zdraví, výtečně se hodí i pro kosmetické účely. V kuchyních najde široké uplatnění, hodí se do slaných i sladkých receptů. Konzumovat se dá syrové, ale i tepelně upravované.

Přírodní afrodiziakum

Úplně nejstarší zmínky o avokádu jsou staré zhruba 7 tisíc let, kdy byla nalezená první divoká semena. O pár tisíc let později došlo ke kultivaci těchto rostlin. 2,5 tisíce let má avokádo cca podobu, jak jej známe dnes. První zmínky o používání avokáda se datují na rok 291 před n. l. v Mexiku. Tím, že plody divokého avokáda rostou v páru, připomínají varlata, Aztékové avokádo používali jako afrodiziakum. Jeho šíření světem zajistili křesťanští kolonizátoři v 17. století.

Proč konzumovat avokádo?

  1. Je velmi výživné
  2. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek (draslíku více než banány)
  3. Obsahuje zdravé tuky
  4. Nachází se v něm vláknina
  5. Lidé konzumující avokádo bývají zdravější
  6. Je to výkonný antioxidant
  7. Zmírňuje příznaky artritidy
  8. Pečuje o pokožku, vlasy, nehty
  9. Působí jako prevence osteoporózy

Recepty z tohoto zdravého ovoce najdete zde.

Obrázek: pixabay.com