Citron pro zlepšení zdravotního stavu: Pomocník v boji proti artritidě nebo urputnému nachlazení

Fotografie: Annatsach / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud používáte citron jen do čaje, děláte chybu. Může vám pomoci proti mnoha neduhům. Vyrobte si z něj například koupelovou bombu či zábal proti artritidě.

Nejlepším způsobem, jak zlepšit své zdraví, je vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů. Vzhledem k tomu, že citron je silným zdrojem vitamínu C a snadným způsobem, jak podpořit tvorbu kolagenu, je vhodné ho konzumovat nejlépe pravidelně. Můžete si z něj připravit osvěžující dezerty a nápoje nebo chutné čaje. Tím ale možnosti zdaleka nekončí. Určitě víte, že citron pomáhá při chřipce a nachlazení, má ale množství dalších výhod. Více prozradila Helen West.

Vitamín C

Jeden průměrně velký citron obsahuje 44,5 mg vitamínu C. Tento vitamín je zodpovědný za zkrácení délky nachlazení, boj proti kurdějím, zvýšení vstřebávání železa, tvorbu kolagenu a snížení rizika mrtvice. Citrony jsou účinným způsobem, jak zvýšit příjem vitamínu C, protože je lze použít při vaření jídel a výrobě dezertů, nápojů a tělových výrobků. Podívejte se na sedm způsobů, jak vám citrony mohou prospět.

1. Zkracují nachlazení

Chcete-li posílit svůj imunitní systém a zkrátit nachlazení, zkuste si připravit citronový čaj. Pára pomůže otevřít dutiny a med zklidní vaše hrdlo. Podle jednoduchých receptů dejte do šálku 1 lžíci citronové šťávy, 2 lžíce medu a 1/2 šálku teplé vody (ne horké). Zamíchejte a vypijte.

Fotografie: Depositphotos

2. Zklidnění kašle

Kašel můžete zklidnit tímto jednoduchým receptem: Smíchejte 3 lžíce citronové šťávy, 1/4 šálku medu a 2 lžíce kokosového oleje. Směs zahřejte, aby se složky spojily, ale nezahřívejte ji příliš. Pokud směs nepoužíváte, skladujte ji v lednici, ale před každým použitím je třeba ji zahřát, protože kokosový olej ztuhne.

3. Oprava poškození způsobených sluncem

Vitamín C obsažený v citronu může při lokální aplikaci pomoci napravit poškození kůže způsobené sluncem. Vyrobte si citronové tělové máslo: Rozpusťte máslo a přidejte 1 lžíci oleje s vitamínem E a 1/4 lžičky citronového esenciálního oleje. Máslo nechte zchladnout, poté ho vyšlehejte do požadované konzistence a vložte ho do uzavíratelné nádoby.

4. Peeling

Protože je citron velmi prospěšný pro vaši pleť, můžete si z něj vyrobit pleťový peeling. Zahřejte 1 šálek kokosového oleje, přidejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody, 5 kapek levandulového esenciálního oleje, 5 kapek kadidlovníku a 5 kapek citronového esenciálního oleje. Vše dobře promíchejte a uložte do sklenice.

5. Zjemnění pokožky

Můžete také vytvořit koupelové bomby s citronovými esenciálními oleji, které pomohou zjemnit pokožku a bojovat proti poškození sluncem. Smíchejte 1 šálek jedlé sody, 1/2 šálku kyseliny citronové, 1/2 šálku kukuřičného škrobu a 1/4 šálku epsomské soli. 

Suché přísady důkladně promíchejte. Přidejte 1 až 1/2 šálku kokosového oleje, 1/2 lžičky citronového esenciálního oleje a 1/2 až 1 lžíci vody. Vody použijte jen tolik, aby směs držela pohromadě a šly z ní vytvořit kuličky. Směs vtlačte do formy a nechte ji ztuhnout. Po ztuhnutí bomby skladujte ve vzduchotěsných nádobách.

6. Hubnutí

Častým omylem je, že citronová voda zrychlí váš metabolismus a pomůže vám zhubnout. Citronová voda však sama o sobě hubnutí příliš nepomáhá. Důvodem, proč se vám daří při pití citronové vody zhubnout, je to, že nahrazuje kalorické nápoje. Chutná lépe než neochucená voda, obsahuje vitamín C a další prospěšné látky, proto v jejím pití rozhodně pokračujte.

7. Artritida

Jedním z nejnovějších trendů je používání citronové kůry, která pomáhá zmírnit bolest při artritidě. Tato metoda sice ještě není vědecky podložena, avšak mnoho lidí na ni nedá dopustit. Smíchejte kůru ze dvou chemicky neošetřených citronů a několik eukalyptových listů. Zalijte je olivovým olejem v takovém množství, aby je zakryl, a nechte je dva týdny odstát. Poté naneste trochu oleje na gázu a přiložte ji na bolestivý kloub. Nechte působit ideálně přes noc.

Zdroj: Healthline, Healthline