Od posílení imunity po dokonalou pleť. Studená voda ve sprše více než prospěje

Fotografie: Showerhead / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Studená voda vysílá do mozku mnoho elektrických impulzů, které zvyšují bdělost a hladinu energie. Vyplaví se také endorfiny, hormony štěstí.

Pokud se sprchujete vodou o teplotě 10–15 °C, je to považováno za studenou sprchu. Studená sprcha není nikdy příjemným zážitkem, ale může vám přinést několik zdravotních výhod. Může pomoci snížit zánět, zmírnit bolest, zlepšit krevní oběh, snížit hladinu stresu a zmírnit bolestivost a únavu svalů. Pokud do své každodenní rutiny zařadíte studenou sprchu, zajistíte si hned několik zdravotních benefitů, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Výhody studené sprchy

Jak jsme již výše zmínili, studená sprcha má velké množství přínosů. Toto jsou 4 nejlepší z nich:

1. Silný imunitní systém 

Podle výzkumů má studená sprcha schopnost zvýšit počet bílých krvinek v těle, a tím chránit tělo před infekcemi a nemocemi. Zároveň zvyšuje metabolismus tím, že zvyšuje produkci hnědého neboli multilokulárního tuku, který se přeměňuje na energii. Z toho vyplývá, že pokud se rozhodnete shodit nějaké to kilo, studená sprcha vám vaši snahu ulehčí.

2. Zdravé vlasy a pokožka

I když je horká koupel lákavá, příliš horká voda zbavuje pokožku přirozeného mazu a způsobuje její vysušení. Naopak studená voda vám může dopomoci k zářivé pleti, protože zadržuje maz v pokožce a také ve vlasech. Kromě toho snižuje zánět a otok.

3. Vyvážené fyzické a duševní zdraví

V noci se vám špatně spí kvůli dotěrným myšlenkám a nedokončeným záležitostem, které se vám honí hlavou? Zkuste se zbavit stresu tím, že si zajdete do koupelny a dáte si studenou sprchu. Podle odborníků je studená sprcha komplexním přístupem ke snižování stresu a depresivních stavů. Podle názoru několika vědců může být desetiminutová sprcha studenou vodou několikrát týdně velmi prospěšná pro vaše duševní zdraví.

Fotografie: Pexels

Výzkumy totiž naznačují, že studená voda zvyšuje hladinu endorfinů, hormonů, díky nimž se cítíte dobře, a snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Studené koupele zároveň zmírňují bolesti svalů po cvičení. Mohou tedy zvýšit vaši fyzickou i psychickou pohodu.

4. Lepší soustředění

Studená voda nejen pomáhá snižovat stres, ale také podporuje soustředění mozku a zvyšuje hladinu energie. Studená voda probudí vaše tělo a dodá vám pocit připravenosti. Díky šoku, který studená voda způsobí tělu, získáte energii, jež vás nabudí na celý den a motivuje vás k hlubšímu dýchání. Tímto způsobem se snižuje obsah oxidu uhličitého, takže se budete i lépe soustředit.

Dva způsoby, jak se studenou sprchou začít

Ideální způsob, jak začít se studenou sprchou, je zvyknout si na ni. Začněte pomalým snižováním teploty na konci běžného sprchování. Vodu zchlaďte natolik, abyste se začali cítit nepříjemně. Pak zůstaňte pod vodou 2 až 3 minuty.

Druhou možností je snížit teploty vody rovnou na 10 až 15 °C a snažte se vydržet 10 vteřin, při další sprše zvyšte délku studené sprchy o pět vteřin a tak dále, až se dostanete na půl minuty (či o trochu více) a studená sprcha se stane vaší denní rutinou.

Zdroj: National Library Of Medicine, National Library Of Medicine, Healthline