Zdravé potraviny, které mohou být nebezpečné, pokud se jimi přejídáte. Možná riskujete své zdraví, aniž byste o tom věděli

Fotografie: Depositphotos

Mohlo by se zdát, že příliš mnoho dobrého není nikdy na škodu. Mnozí z nás upadnou do pasti hltání ovoce a zeleniny, aniž by si uvědomili, že to může škodit.

Mnoho zeleniny nebo ovoce může našemu tělu škodit stejně jako například cukr nebo sodík. Naštěstí se jde vedlejším účinkům vyhnout tím, že budeme jíst střídmě. Podívejme se na jídla, která jsou vlastně zdravá, ale ve velkém množství mohou našemu tělu naopak uškodit. Dejte si tedy pozor na množství těchto potravin, které zkonzumujete, a řiďte se pravidlem všeho s mírou, radí lékařka Adda Bjarnadottir.

Banány, sýr i oves jsou zrádné

Konzumace příliš mnoha banánů může způsobit zubní kaz, stejně jako cukr totiž mohou banány vyprodukovat bakterie poškozující zubní sklovinu. Množství cukru v banánech je však méně koncentrované. Po velkém množství banánů vás také může bolet hlava, protože zralé banány mají vysoký obsah tyraminu, a ten může být spouštěčem migrény. Dva banány denně jsou považované za zdravé množství, které lze bez problému konzumovat.

Fotografie: Unsplash

Pokud se přejídáte ovesnými vločkami, můžete mít problémy s nadýmáním a vyprazdňováním. Studie ukázala, že příznaky zácpy lze snížit tím, že se zmenší příjem dietní vlákniny. Navíc příliš mnoho ovsa omezuje vstřebávání vápníku, hořčíku a zinku. Kromě toho mnoho ovsa způsobuje tloustnutí. Také sýr může být zrádný. Velké porce zvyšují riziko srdečních nemocí. Sýr má velké množství nasycených tuků, které jsou známé tím, že způsobují ischemickou chorobu srdeční. Sýr je také často příčinou pálení žáhy kvůli cholecystokininu, jenž se uvolňuje při jídle.

Rýže, brokolice i borůvky

Rýže je sice chutná, ale obsahuje málo vitamínů. Pokud budete jíst hodně rýže, ochudíte se o ostatní vitamíny. Navíc vám bude v těle stoupat hladina inzulinu. A co je nejdůležitější, mnoho rýže může způsobit menší duševní výkon, a to kvůli nízké úrovni expozice arsenu. Brokolice obsahuje thiokyanáty, které vedou k nadměrné produkci hormonů štítné žlázy. V důsledku toho můžete zaznamenat vypadávání vlasů, nafouklý obličej a další následky. Mohou vám také způsobit ucpaný nos a vyvolat další alergie jako vyrážky nebo svědění kůže.

Fotografie: Unsplash

Zdraví škodlivé mohou být také borůvky, které mohou snížit hladinu glukózy v krvi pod normální hodnotu. To je nebezpečné hlavně pro diabetiky. Bobule také ředí krev, takže buďte opatrní, zvláště pokud užíváte nějaké prášky, jejichž účinky mohou borůvky rušit. Můžete také zaznamenat dušnost nebo nepravidelné dýchání, protože borůvky obsahují hodně vitamínu K. Jeden šálek borůvek denně je však zdravé množství, které naopak pomáhá.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]