6 důvodů, proč spaní na levém boku prospívá zdraví

Lidé spí v různých pozicích, ve kterých se cítí příjemně. Někdo spí na zádech, někdo na břiše s pokrčenou nohou, jiný na boku. Nicméně jednou z nejzdravějších a nejvíce doporučovaných poloh je spánek na levém boku. Proč zrovna na levém? To vám prozradíme v dnešním článku.

Posiluje zdraví srdce

Srdce se nachází na levé straně, proto je i spánek na levém boku zdravější. V této pozici pumpuje srdce krev přímo do sestupné aorty. Spaní v této pozici pomáhá oběhové soustavě používat gravitaci jako výhodu.

Těhotné ženy

Není nic špatného, pokud se rozhodnete spát na pravé straně během těhotenství. Nicméně, pokud spíte na levé straně, můžete využít několik výhod. Týká se to především posledního trimestru. Přínosy spočívají v tom, že spaní na levém boku pomáhá zvýšit krevní oběh a chránit játra před tlakem a umožnit jim provádět různé funkce. Důležité je také zmínit, že tato poloha zajišťuje snadnější průtok krve do plodu, zmírňuje ale také bolesti zad a v neposlední řadě i tlak na dělohu.

Lymfatický systém

Lymfatický systém odstraňuje z těla nečistoty a toxiny. Ájurvédská tradice doporučuje spát na levém boku z důvodů dosažení pevnějšího zdraví a dlouhověkosti. Poloha na levém boku umožňuje lepší filtraci škodlivin skrze lymfatické uzliny. Souvisí to s tím, že levá strana je dominantní stranou lymfy. Kromě toho lymfatický systém shromažďuje bílkoviny, které unikly z buněk. Pokud spíte na levé straně, můžete pomoci, abyste se dostali tam, kde mají být.

Podpora funkce sleziny

Součástí lymfatického systému, který pracuje na filtrování krve a lymfy je i slezina. Nachází se na levé straně. Tudíž díky polohy na levém boku dochází k snadnějšímu odvodnění a lepší funkci tohoto orgánu. Gravitace zvyšuje průtok krve do sleziny a zároveň jí umožňuje filtrovat nečistoty.

Proti pálení žáhy

V případě, že máte GERD tj. Gastroezofageální refluxní onemocnění nebo reflux kyseliny, měli byste zvážit spaní na levé straně. Nacházíte-li se v této poloze, žaludek je umístěn pod srdečním sfinkterem. Srdeční svěrač spojuje jícen se žaludkem. Pokud spíte na levé straně, obsah nalezený v žaludku nebude proudit zpět do jícnu, a to zabrání nočnímu GERD nebo kyselému refluxu.

Stimulace mozku

Bylo prokázáno, že spánek na levém boku zlepšuje mozkovou činnost v průběhu probouzení se a ještě pár hodin poté.

Obrázky: theconversation.com, uchnews.com