Příčiny nočního chození na záchod jsou v některých případech vážnější, než se může na první pohled zdát

Fotografie: Depositphotos

Neustálé chození no toaletu během noci může být důsledkem řady problémů či nevhodných každodenních návyků. Tyto příčiny patří mezi ty nejčastější.

Ačkoliv může být občasné probuzení v noci za účelem močení přirozené, pokud se tento problém stává chronickým, pravděpodobně se jedná o důsledek určité poruchy v těle nebo dodržování nevhodných každodenních návyků. říká lékařka Alana Biggers. Pokud se s v této situaci nacházíte i vy, níže jsme pro vás sepsali nejčastější příčiny, s nimiž se můžete potýkat, a to aniž byste to tušili.

Příliš mnoho tekutin

Mezi nejčastější příčiny častého chození na záchod během noci patří především nadměrný příjem tekutin během večera. Pokud se tomuto problému chcete vyvarovat, snažte se konzumovat nápoje především přes den, přičemž poslední skleničku vody nebo šálek čaje si dopřejte maximálně jednu až dvě hodiny před spaním. Pokud vám však ani tato změna nepomůže, raději se o problému poraďte se svým praktickým lékařem.

Cukrovka

Časté chození na záchod během noci může být příznakem vážnějších problémů, jako je například cukrovka. Toto závažné onemocnění totiž způsobuje, že se v těle hromadí nadbytečný cukr, protože ho ledviny nedokážou vstřebat – tudíž končí v moči. To v důsledku zvyšuje potřebu vyprazdňovat tekutiny z těla, a to zejména během nočních hodin.

Fotografie: Pixabay

Srdeční problémy

Některé srdeční potíže, například městnavé srdeční selhání, mohou vést k častým návštěvám toalety během noci. Důvodem je především skutečnost, že se v takovém případě tekutina hromadí v nohách – srdce totiž není schopné normálně pumpovat a odvádět tak přebytečnou vodu z těla do orgánů. Jakmile pak člověk ulehne do postele, nahromaděná tekutina se znovu dostává do krevního oběhu, protože již na ni nepůsobí gravitace, což vede ke zvýšené produkci moči.

Hyperaktivní močový měchýř

Časté močení během noci může být příznakem hyperaktivního močového měchýře, což je běžný a zároveň snadno léčitelný stav, jenž může být způsoben řadou problémů, včetně poškození nervového systému, vedlejších účinků některých léků, nadváhy nebo nedostatku estrogenu. Je proto důležité, abyste se v případě tohoto problému vždy poradili s praktickým lékařem a zahájili co nejrychlejší léčbu.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je závažná porucha, při které dochází k opakovaným zástavám dechu během spánku a následnému snížení saturace kyslíku v krvi. Ačkoliv bývá častým příznakem tohoto problému především chrápání, podle odborníků před ním mohou varovat také časté návštěvy toalety během noci.

Rané těhotenství

Pravidelné vstávání na záchod během noci může být také známkou raného těhotenství. V tomto případě může být problém způsoben výhřezem močového měchýře nebo pánevních orgánů, kvůli kterému dochází ke vzniku tlaku na močové cesty.

Fotografie: Depositphotos

Problémy s prostatou

V některých případech může být časté močení během noci způsobeno také problémy s prostatou, a to zejména jejím zvětšením nebo vznikem rakoviny tohoto orgánu. Je proto důležité, abyste nic nenechávali náhodě, a pokud se s touto nepříjemností potýkáte, vždy co nejdříve kontaktovali svého praktického lékaře.

Zdroj: Healthline