5 faktorů, které mohou pomoci zabránit Alzheimerově chorobě

V současné době trpí Alzheimerovou chorobou cca 6,1 milionu Evropanů. Odhaduje se, že do roku 2050 se tento počet ještě ztrojnásobí. Jen v ČR bylo dle zdravotnické ročenky pro organické duševní poruchy ošetřeno v psychiatrické ambulantní péči před deseti lety 49 901 lidí, z nichž bylo 12 344 případů zcela nových.

K dnešnímu dni je číslo mnohem větší. Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence, jejíž jednoznačná příčina nebyla doposud stanovena. Změny, ke kterým v mozku nemocných dochází (úbytek nervových buněk produkujících acetylcholin) však popsány jsou. Dnes se nebudeme zabývat tím, jaký má tato choroba průběh a jak vzniká, ale tím, jak jí lze předcházet. Přečtěte si tedy o změnách v životním stylu, kterým lze nástupu demence zabránit, případně zpomalit (oddálit) její nástup.

Jak minimalizovat riziko onemocnění?

  • Začněte pravidelně cvičit – pohyb do života lidí neodmyslitelně patří
  • Zbavte se zlozvyku, jako je kouření
  • Udržujte si optimální tělesnou váhu
  • Přejděte na zdravé stravování – dejte tělu vše, co potřebuje a naopak nedělejte si z něj popelnici. Toto nejsou slova do větru. Zaneřáděný organismus musí vynaložit hromadu práce, aby se zbavil jedů, které si do těla mnohdy dopravujete sami.
  • Alkohol držte v nízké rovince. Nikdo netvrdí, že si nemůžete dát panáka nebo sklenku červeného či skleničku piva po dobrém obědě. Ale všeho moc škodí. Alkoholu tím tuplem.

Vědci zjistili, že lidé, kteří následovali těchto 5 bodů, snížili pokles demence o 60 %. Mimo jiné o 70 % méně srdečních onemocnění, mrtvice a diabetu, ve srovnání s těmi, kteří nereagovali. Co si budeme povídat, pravidelný pohyb a zdravá strava má pozitivní vliv na celkové zdraví člověka, včetně jeho duševního stavu. Tyto body neslouží pouze ke snížení rizika Alzheimerovy choroby, mrtvice či diabetu, ale i jako výtečný prostředek proti depresím.

Obrázek: pixabay.com