Léčba hluboké žilní trombózy z domova: Vedle platných fyzických aktivit pomůže i zázvor

Fotografie: Scientificanimations / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Hluboká žilní trombóza je nebezpečný problém, který se může velmi snadno podepsat na vašem zdraví. Je proto důležité vědět, jak si s ní co nejlépe poradit.

K hluboké žilní trombóze může dojít v momentě, kdy se v kterékoliv žíle po těle vytvoří krevní sraženina. Jedná se však o velmi nebezpečný problém, jenž se může velmi snadno podepsat na vašem zdraví, a to zejména pokud se rozvine v plicní embolii. Naštěstí však existují prostředky, které vám snadno dokážou pomoci s její léčbou, nebo vás ochrání před jejím vznikem, říká doktor Darragh O’Carroll.

Hluboká žilní trombóza a lidské zdraví

Hluboká žilní trombóza je nebezpečný problém, ke kterému dochází v důsledku vzniku krevní sraženiny v hlubokých žilách (zejména postihuje žíly v lýtkách nebo ve stehnech, ale může se objevit kdekoliv po těle). Pokud se navíc shluk krvinek utrhne, může se dostat krevním oběhem až do plic, kde zablokuje tepnu a způsobí plicní embolii, což je život ohrožující komplikace. Mezi nejčastější způsoby léčby trombózy patří především užívání léků na ředění krve, které zabraňují zvětšování sraženiny a pomáhají předcházet jejich vzniku.

Užívání antikoagulačních léků doma

Léky na hlubokou žilní trombózu mohou být k dispozici ve formě perorálních tablet nebo injekčních roztoků a ve většině případů je pacienti užívají tři až šest měsíců, někdy však i déle. Pokud je lékař doporučil i vám, vždy byste měli dbát na jeho pokyny, neboť požití jejich většího množství může vést k problémům s krvácením. Je také důležité dodržovat následující pravidla:

  • Snažte se předcházet pádům a úrazům.
  • Informujte lékaře o všech dalších lécích, které užíváte, neboť některé z nich mohou interagovat s léky na ředění krve.
  • Pravidelně navštěvujte lékaře na vyšetření protrombinového času.
  • Vyvarujte se přerušení léčby, pokud vám to lékař neřekne.
  • Užívejte léky každý den ve stejnou dobu.
  • Pokud vynecháte dávku, raději kontaktujte svého lékaře.
  • Ujistěte se, že všichni lékaři, kteří vás ošetřují, ví, že užíváte antikoagulační léky.
  • Jezte vyváženou stravu.

Domácí tipy pro zvládání příznaků

Nejčastější příznaky hluboké žilní trombózy jsou otok a bolest nohou, která se obvykle vyskytuje v lýtku a může připomínat křeč. Pro zmírnění těchto nepříjemností můžete vyzkoušet následující postupy:

  • Noste odstupňované kompresní punčochy.
  • Pravidelně postiženou nohu zvedejte do vzduchu (můžete ji například opřít o zeď).
  • Choďte pravidelně na procházky (nejlépe třikrát až pětkrát týdně).

Pokud však na sobě rozpoznáte jakékoliv příznaky plicní embolie, měli byste okamžitě volat záchrannou službu, neboť můžete být v život ohrožujícím nebezpečí. Patří mezi ně zejména bolest na hrudi, která se zhoršuje při kašli nebo hlubokém dýchání, zrychlené dýchání, vykašlávání krve, zrychlený srdeční tep a závratě. Abyste se vyvarovali problémům a lépe zvládali příznaky hluboké žilní trombózy, můžete také přidat do jídelníčku následující potraviny.

Zázvor

Zázvor obsahuje velmi účinnou kyselinu zvanou salicylát, která pomáhá předcházet vzniku hluboké žilní trombózy. Ve skutečnosti tato složka působí velmi podobně jako aspirin a v tradiční medicíně je také uznávána pro svou schopnost předcházet mozkové mrtvici.

zázvor
Fotografie: Pixabay

Kurkuma

Kurkuma obsahuje sloučeninu zvanou kurkumin, která je zodpovědná za její protizánětlivé a krev podporující vlastnosti. Její pravidelná konzumace také pomáhá zlepšovat funkci endotelu neboli výstelky cév a zlepšit jeho schopnost regulovat krevní tlak a srážlivost krve.

Kajenský pepř

Kajenský pepř obsahuje stejně jako zázvor vysoké množství salicylátů, které pomáhají snižovat krevní tlak, ředit krev a zvyšovat krevní oběh. Pokud vám pálivá jídla nechutnají, můžete užívat doplňky stravy s jeho obsahem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]