Po vších už nezbyde ani stopa. Lze se jich snadno zbavit i za pomoci kovového hřebenu a olejů

Fotografie: Depositphotos

Vši ve vlasech představují nepříjemný problém, který může být velmi náročné vyřešit. Pomohou vám osvědčené prostředky a jejich správná aplikace.

Pokud jste zjistili, že máte ve vlasech vši, měli byste rozhodně zakročit včas. Jedná se totiž o problém, který nejenže způsobuje otravné příznaky, ale také se velmi snadno šíří – a to dle doktorky Jeanne Morrison zejména mezi dětmi ve školce a škole, protože tam jsou v blízkém kontaktu. Je důležité zmínit, že výskyt vši dětské nijak nesouvisí se zanedbanou hygienou. Je každopádně důležité co nejrychleji použít správné prostředky, které vám pomohou se problémů zbavit.

Jak vši vypadají a jak se šíří

Veš dětská je drobný bezkřídlý parazitický hmyz, který se živí lidskou krví. Dobrou zprávou je, že nepřenáší žádné nemoci, na druhou stranu způsobuje nepříjemnou dermatózu provázenou silným svěděním, vysvětluje odbornice Cynthia Cobb. Samičky kladou svá vajíčka ke kořínkům vlasů, ta jsou zde doslova přilepená a těžko se odstraňují. Objevuje se silné svědění, dítě se škrábe, je neklidné a může mít potíže se spánkem. Na ZdravémStravování jsme také psali o tom, že svědění může mít na svědomí trudník tukový.

Vši představují největší problém u dětí, ovšem objevit se mohou u jedinců každého věku. Do vašich vlasů se přitom mohou dostat prostřednictvím blízkého kontaktu nebo například sdílením hygienických pomůcek, jako je hřeben na vlasy. Pokud jste je na sobě však již zaznamenali, není nač čekat a měli byste velmi rychle zakročit – stačí jen málo a nakazí se jimi celá vaše rodina. Naštěstí vám s léčbou dokáže pomoci několik prostředků.

Konečně mi přestaly vypadávat vlasy díky tomuto snadnému domácímu triku

Jak se zbavit vší

Velmi dobře se osvědčilo vyčesávání speciálním kovovým hřebenem a různé přípravky, které stačí důkladně aplikovat na vlasy a pokožku hlavy. Některé přípravky obsahují látky s insekticidními vlastnostmi, jiné mají obsah silikonových či olejových složek, které vši zadusí, vysvětluje dále doktorka Morrison. Obvykle je nutné aplikaci zopakovat. Vždy se však řiďte doporučeními uvedenými na obale.

léky
Fotografie: Pixabay

Pokud nechcete volit specializované přípravky, můžete rovněž vyzkoušet použití esenciálních olejů (např. levandulový, eukalyptový, čajovníkový), uvádí Healthline. Vždy je však nutné je smíchat s nosným olejem a naředit, poté vyzkoušet na malé ploše kůže, zda se neobjeví alergická reakce. Rovněž berte na vědomí, že pokud vši na sobě rozpoznáte, měli byste to co nejrychleji sdělit svému lékaři. Pokud byste vyšli do společnosti, je možné, že byste je přenesli na ostatní.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]