Vysoká hladina cukru v krvi se přiznává pomocí typických příznaků. Patří mezi ně i únava a boláky

Fotografie: Depositphotos

Vysoká hladina cukru v krvi je nebezpečný problém, který může mít vážný dopad na vaše zdraví. Pokud se objeví, raději rychle k lékaři.

Vysoká hladina cukru v krvi neboli glykémie představuje závažný problém, který není dobré za žádných okolností ignorovat. S jeho rozpoznáním ve většině případů dokáží pomoci různé příznaky, jako je například nadměrná žízeň či potíže s viděním. Pokud je na sobě rozpoznáte, rozhodně byste neměli dle lékařky Kelly Wood na nic čekat a co nejrychleji se poradit s odborníkem. Čím dříve zakročíte, tím snazší bude léčba problému.

Příznaky vysoké hladiny cukru v krvi

Bohužel vysoká hladiny krevního cukru trápí velkou část populace. Největší riziko, které představuje pro lidské tělo, se týká především diabetu. Výskyt cukrovky se za poslední desítky let zvýšil téměř čtyřnásobně, varuje WHO. Pokud budete mít s glykémií příliš velké problémy, mohlo by to narušit celkový chod organismu a způsobit vám to značné potíže. Je proto důležité být na pozoru, a jakmile se objeví jakékoli známky tohoto stavu, co nejrychleji vyhledejte lékaře.

Mezi typické příznaky patří zejména nadměrná žízeň a suchost v ústech, které často doprovází nadměrné nutkání jít močit, a to obzvláště v noci. Stejně tak mohou lidé pocítit zhoršení zraku, únavu, problémy s pokožkou – a to dle serveru Healthline včetně boláků, které se nehojí. Dále se objevuje zvýšení rizika neuropatie, poškození nervů a onemocnění různých orgánů, včetně ledvin, srdce (ve formě kardiovaskulárních problémů) a také očí. Některé příznaky diabetu jsou také specifické dle pohlaví, jak jsme na ZdravémStravování psali.

Detoxikace celého těla nápravou jídelníčku: Škodlivé látky vyženou i citrusy a voda

Možné rizikové faktory a jak se chránit

Co se týče rizikových faktorů, největšímu nebezpečí jsou podle doktorky Wood vystaveni především ti, kteří mají v rodinné anamnéze diabetes 2. typu, trpí syndromem polycystických vaječníků, nadváhou, obezitou nebo vysokým krevním tlakem. Na pozoru by pak měli být i lidé s nízkou fyzickou aktivitou, protože ta přispívá ke zhoršování celkového krevního oběhu.

krevní test
Fotografie: Freepik

Pokud se chcete před vysokými hladinami cukru ochránit, pak byste se měli dle lékařky Mariny Basiny zaměřit především na svou stravu. Právě totiž to, co jíte, ovlivňuje vaše tělesné funkce a s nimi i veškeré faktory nebezpečných problémů. Pozitivně ji ovlivňuje zejména ovoce a zelenina, potraviny bohaté na antioxidanty a mastné kyseliny a dále ořechy a semínka. Dbejte také na pravidelnou fyzickou aktivitu, vyhýbejte se kouření, alkoholu a také stresu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]