4 superpotraviny, které se vyplatí konzumovat

Superpotraviny mají blahodárný vliv na zdraví člověka. Ve skutečnosti je jich celá řada, ale my si dnes vyjmenujeme alespoň 4 z nich. Jsou plné vitamínů, minerálů, antioxidantů. Pomáhají předcházet řadě onemocnění, dodávají tělu vitalitu, brzdí stárnutí buněk, mnohé z nich jsou oblíbené mezi sportovci, protože podporují růst svalové hmoty – však některé z nich v dávné minulosti užívali kmenoví válečníci.

Nicméně nemusíte být válečník ani sportovec, abyste měli důvod zařadit tyto mega zdravé potraviny do svého jídelníčku. Záleží-li vám na vašem zdraví, pak už mnohé z nich určitě pravidelně konzumujete. A jestli ne, je nejvyšší čas s tím začít. Proč? To se dozvíte v dnešním článku.

Co všechno superpotraviny obsahují?

  • Vitamíny
  • Minerály
  • Esenciální aminokyseliny
  • Proteiny
  • Sacharidy
  • Koenzymy a enzymy
  • Vlákninu
  • Antioxidanty
  • Zdravé tuky a oleje

Maca peruánská

Peruánský kořen, peruánský ženšen či peruánská viagra – pod všemi těmito názvy lze hledat tuto superpotravinu. Maca posiluje organismus, dodává energii, vitalitu, obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a E, stopové prvky: zinek, železo, měď, vápník, draslík a jiné. Dále pak steroly, mastné kyseliny, saponiny, třísloviny, bílkoviny a další cenné látky.

Moringa

Listy tohoto unikátního stromu mají natolik skvělé vlastnosti, že je ani plný šuplík krabiček léků nenahradí. Detoxikuje organismus, zlepšuje paměť, trávení a celkově harmonizuje. Moringa obsahuje koktejl více než 90 výživných látek.

Goji

Goji je označováno za elixír mládí a krásy. Ve starověké Číně si goji cenili natolik, že jej používali i jako platidlo. Je plné omlazujících látek, vyživuje a detoxikuje. Harmonizuje ledviny, játra, posiluje zrak, bojuje proti některým typům rakoviny, působí antibakteriálně, pomáhá při cukrovce, ulevuje při bolestech kloubů, zbavuje od nespavosti, podporuje sexuální funkce a má mnoho dalších blahodárných účinků.

Ghí

Ghí nebo také přepuštěné máslo. Ačkoliv to zní jakkoliv zbytečně a obyčejně, věřte, že tomu tak není. Ghí je pro zdraví učiněný balzám. Posiluje imunitu, nervovou soustavu a podporuje duševní pohodu, zvyšuje nutriční hodnotu potravin – podporuje vstřebávání živin i proudění tekutin našeho těla, má detoxikační schopnosti a především pak regenerační účinky – brzdí stárnutí buněk. Mimo to má skvělé účinky na pleť, kdy vyživuje kůži a je úžasnou zbraní proti vráskám.

Obrázek: pixabay.com