Moringa hvězdou mezi super zdravými potravinami

Lidem vyznávající zdravý životní styl nebude název moringa cizí. Ovšem někteří jej přeci jen mohou číst poprvé. Ať je to jak chce, společně se dnes zaměříme na tuto superpotravinu a prozradíme si pár zajímavostí. Nutričně velmi hodnotná moringa má řadu blahodárných účinků pro lidské tělo. Seznamte se s ní tedy a neváhejte ji zařadit do svého jídelníčku.

Moringu lze bez nadsázky označit za poklad přírody. Je plná vitamínů, minerálů, antioxidantů a jiných výživných látek. Má vynikající účinky na podporu imunity, zvyšuje vitalitu, posiluje psychickou i fyzickou kondici a napomáhá přirozeným procesům v těle. S blahodárnými účinky některých superpotravin byly dobře obeznámeny už starověké civilizace a využívaly je jako zdroj přirozené síly.

Objevená a znovu zapomenutá

My dnes postupně přicházíme na to, co už je vlastně dávno objeveno, ale zapomenuto. Proč v sobě superpotraviny ukrývají megakoktejl výživných látek? Především je to dáno tím, že tyto rostliny rostou v nehostinných podmínkách, proto jsou nuceny ukládat do svých plodů velké množství výživných látek, aby přežily. Moringa je poslední dobou často diskutované téma v oblasti superpotravin.

Koktejl výživných látek

Je to jedinečný zdroj rostlinných bílkovin, ukrývá v sobě až 46 antioxidantů a více než 90 různých vitamínů, minerálů a aminokyselin. Jedná se opravdu o bombastickou koncentraci živin a převyšuje tak i jiné super zdravé potraviny. Původní název této rostlinky v mnoha afrických jazycích zní: Nebedaye – ta, jež nikdy neumírá. Objevená byla moringa v severní Indii přibližně kolem roku 2000 př. n. l. Moringový extrakt byl podáván dokonce Mayuryánským válečníkům, protože se věřilo, že jim dodá potřebnou energii a sílu během bojů a zároveň ulehčí od stresu a bolesti ze zranění.

Moringa jako základ zdravého jídelníčku

Zařazením moringy do svého zdravého jídelníčku si zaručíte přísun železa, vápníku a dalších vitamínů a minerálů, protože jich má v sobě mnohem více než běžné ovoce a zelenina. Prospěje každému, kdo má zvýšené nároky na své zdraví a organismus. Netýká se to pouze vrcholových sportovců, ale i pracovně vytížených jedinců, starších osob, malých dětí, mládeže v době dospívání a všech, kdo jsou vystaveni stresu, oslabené imunitě apod. Tělo se díky ní dostane do harmonie, zbaví se toxinů, zlepší se fyzická kondice, zpomalí stárnutí, zlepší stav pokožky, a v neposlední řadě má kladný vliv na kvalitu a růst vlasů. Je skvělou přísadou teplých i studených pokrmů, osvěžujících smoothie, výtečný je rovněž moringový čaj.

Obrázek: pixabay.com