Superpotraviny, které by neměly ve vaší kuchyni chybět

Možná vás překvapí, když zjistíte, že některé z vyjmenovaných potravin znáte celý život. Všichni jsme slyšeli o avokádu, quinoe, ořeších, ale pokud tyto potraviny obvykle nemáte ve vašem nákupním košíku, je to v pořádku. Neznamená to, že jíte nějak špatně či že sami sebe šidíte.

V dnešní době známe mnoho potravin jen díky tomu, že existuje možnost jejich dovážení. Dřív lidé o některých typech potravin, ovoce a zeleniny neměli ani páru. Přesto žili poměrně zdravě i s tím, co měli k dispozici. Většinou vám i výživový poradce poradí, abyste konzumovali sezónní potraviny a takové, které jsou pro dané okolí přirozeně dostupné.

Jogurt

Bavíme-li se o jogurtu, máme přirozeně na mysli kvalitní bílý jogurt bez umělých sladidel. Jogurt poskytuje tělu vápník, který je klíčem k udržení zdravých kostí. Je plný bílkovin, které jsou nezbytné pro svalovou strukturu a funkci mozku. Je rovněž dobrým zdrojem vitamínu D.

Fermentovaná zelenina

Kvašenou (fermentovanou) zeleninu znaly již naše babičky. Je to jeden z nejlepších zdrojů probiotik. Fermentovaná zelenina je naplněná zdravými bakteriemi, které příznivě ovlivňují trávicí trakt. To je mnohem důležitější, než si myslíte. Správné trávení souvisí s obranyschopností našeho těla.

Zelí

Zelí je bohatým zdrojem nerozpustné vlákniny, která reguluje střevní pohyby a rovněž rozpustné vlákniny, která prospívá střevním bakteriím a dokonce snižuje hladinu cholesterolu. Zelí pomáhá regulovat krevní oběh, protože poskytuje tělu důležitý vitamín K. Další výhodou jsou antioxidanty a vitamín C.

Vajíčka

Vejce jsou dobrým zdrojem bílkovin, zejména, konzumujete-li maso v omezené míře. Mohou také změnit špatný cholesterol za dobrý. Jsou nabité cholinem, látkou, která udržuje strukturu mozku a vývoj mozku, což z nich činí superpotravinu. Jsou důležité pro těhotné ženy a navíc poskytují lutein a zeaxanthin – chrání zdraví očí a zabraňují makulární degeneraci (závažné oční onemocnění) a šedému zákalu.

Další potraviny ze seznamu

  • Ovesné vločky

  • Med

  • Cizrna

  • Lesní bobulovité ovoce

  • Špenát + listová zelenina

  • Výhonky, klíčky

  • Jablka

  • Hrušky

Obrázky:pixabay.com