4 potraviny odbourávající stres a podporující lepší náladu

Náladu ovlivňuje celá řada faktorů včetně jídla. Některé potraviny totiž obsahují látky ovlivňující tvorbu serotoninu, případně látky blahodárně působící na nervový systém tj. mají uklidňující účinek. Díky tomu, že tyto potraviny zařadíme do jídelníčku, můžeme podpořit pocit radosti a lepší náladu.

Rozhodně nejde jen o ovoce a zeleninu a určitě takových potravin není zrovna málo. Patří sem například krůtí či kuřecí maso, mléčné výrobky, kešu oříšky, mandle, hořká čokoláda, tuňák, losos, zelená zelenina, banány, ale i červené potraviny a další. Které to ještě mohou být? To vám prozradíme v dnešním článku.

Fíky

Jsou výtečným zdrojem draslíku, snižují vysoký krevní tlak a riziko srdečních onemocnění. Nachází se v nich vitamín B6 (jehož nedostatek má negativní vliv na paměť a stres). Fíky odstraňují nervozitu, podporují soustředění, odstraňují únavu, zlepšují výkonnost a samozřejmě zlepšují náladu. Mimo to zmírňují menstruační potíže, pomáhají při hubnutí, regulují trávení a zabraňují zácpě.

Kyselé zelí

Reguluje metabolismus tuků, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost vůči stresu a posiluje imunitní systém. Posilňuje svalstvo a pomáhá obnovovat vazivové tkanivo. Je bohaté na vitamín C, B5, B12, hořčík, zinek, draslík, železo a kyselinu pantotenovou. Podílí se na tvorbě kostní hmoty, má omlazující účinky, podporuje mentální svěžest a dobrou náladu.

Broskve

Chrání tělo před nepříznivým vlivem volných radikálů, odstraňují zácpu, urychlují průchod potravy střevy, redukují tělesnou hmotnost, posilují obranyschopnost organismu, zvyšují odolnost organismu vůči stresu, podrážděnosti a úzkosti.

Ostružiny

Jsou výborným zdrojem vitamínu C a E. Neutralizují negativní vliv volných radikálů. Obsahují látky, které bojují proti infekcím. Stimulují činnost žláz a zpevňují vazivové tkanivo. Pomáhají při hemeroidech, křečových žilách a jiných cévních chorobách. Mají protizánětlivé účinky a posilují imunitní systém. V neposlední řadě rovněž zvyšují odolnost organismu vůči stresu a odbourávají nervozitu.

Obrázek: pixabay.com