6 úžasných inspirací pro podzimní zpracování dýně – koláče, muffiny, chléb a další

Dýně je velmi zdravá a mimo to, že jde o podzimní úrodu, kterou řada rodin používá na výrobu dýňových lucerniček a strašidel má velmi široké využití v kuchyni. Každoročně pak řada hospodyněk přemýšlí, co z dýně připravit. Přinášíme vám 6 inspirací a věříme, že něco z toho určitě vyzkoušíte.

Osobně dýni používám pro pečení kdykoliv během roku ze zmražených a zavařených zásob. Nicméně čerstvá je 100 % lepší. U nás je dýně zkrátka oblíbená a nejen na podzim.

Bezlepkový dýňový chléb

Příprava dýňového bezlepkového chleba vám zabere 10 minut příprav plus pečení. Stačí do mixéru naházet všechny ingredience, těsto pak nalít do formy a upéci. Potřebovat na něj budete 1 šálek mandlového másla, 2/3 šálku dýňového pyré, ½ šálku cukru (či jiné sladidlo), 2 celá vejce, 1 lžička prášku do pečiva, ½ lžičky mleté skořice, ½ lžičky mletého muškátového oříšku, 1/8 lžičky mletého zázvoru a 1/8 lžičky mletého hřebíčku.

Dýňové chia muffiny

Jsou plné bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. I mlsat se dá zdravě a tyto muffiny jsou toho důkazem. Množství si řiďte počtem muffinů, pro kolik osob hodláte péct. Potřebovat budete mandlovou mouku, chia semínka, prášek do pečiva nebo jedlou sodu, koření na dýňový koláč, cukr či jiné sladidlo, máslo ghee nebo kokosový olej, vejce, dýňové pyré a dýňová semínka na posypání hotových muffinů.

Dýňová hrníčková bábovka

Z dýně lze připravit i rychlý moučník připravovaný v hrníčku. Hrníčkovou bábovku už určitě znáte a řada z vás má vyzkoušeno. V misce se připraví těsto na bábovku (vejce, mouka, cukr, olej, jedlá soda) a přidají se ingredience, které chceme navíc. V tomto případě dýně. Pak směs přelijeme do máslem vymazaného hrníčku a vložíme buď do mikrovlnné trouby anebo do běžné trouby. V troubě se bábovka peče déle, ale je lepší než z mikrovlnky. Nicméně někdy nás tlačí čas a uvítáme kratší dobu přípravy.

Dýňové fudge

Na tento recept budete potřebovat smetanový sýr, máslo, dýňové pyré, vanilkový extrakt, sladidlo, koření na dýňový koláč, drcená dýňová semínka. Opět budete potřebovat mixér a směs necháte v lednici ztuhnout ideálně přes noc. Celý recept a postup najdete ve videu.

Dýňová buchta

Dýňová buchta je stejně rychlá, jako dýňový chléb. Stačí v mixéru či hnětací míse smíchat běžné ingredience na buchtu, přidat dýňové pyré, trochu kurkumy pro ještě žlutější barvičku (navíc je kurkuma i zdravá) a přidat do těsta i pekanové oříšky – což je skvělá kombinace. Nic nepokazíte ani panákem rumu přidaným do těsta samozřejmě. Pak už stačí těsto nalít na vymazaný a vysypaný plech a upéci. Ještě horkou buchtu můžete polít čokoládou a posypat mletými oříšky či semínky.

Dýňová polévka

Ať neuvádíme pouze jen sladké recepty, zkuste dýňovou krémovou polévku. Je rychlá, snadná, zahřeje a zasytí. Potřebovat budete jen dýni, cibuli, máslo, sůl, pepř a zakysanou smetanu. Hotový krém pak posypte dýňovými semínky.

Obrázek: health.com