Klasické těstoviny lze snadno nahradit a ještě získáte spoustu zdravotních benefitů

Fotografie: Freepik

Těstoviny patří k oblíbené potravině, kterou lze připravit na sladký i slaný způsob. Ať už široké nudle, fusilli či špagety. Chutnají se špenátem, sýrem, pestem, s tuňákem, jako salát, v polévce, zapékané nebo s mákem a tvarohem.

Pšeničné těstoviny vám však zdaleka nepřinesou takové benefity, jako jejich náhrada v podobě těstovin cizrnových, chia těstovin či sójových.

Chia těstoviny

Jsou zdrojem omega-3, což nám umožňuje přidat novou úroveň nutriční hodnoty do bezlepkových těstovin. Mimo to, že jsou bezlepkové obsahují také rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, důležitou pro zdravé zažívání.

Cizrnové těstoviny

Mimo chia těstovin si můžete dopřát pro vítanou změnu těstoviny cizrnové. Tyto těstoviny vám rovněž pomohou zvýšit příjem vlákniny ve stravě. Není žádným tajemstvím, že většina populace má vlákniny ve stravě žalostně málo. Rovněž jde o bezlepkovou potravinu. Ideálně by měl mít člověk ve stravě maximálně 2 lepkové potraviny za den. Cizrna je navíc bohatým zdrojem rostlinných bílkovin. Tyto těstoviny se připravují stejným způsobem, jako ty pšeničné. Vaříte je ve vodě. Dobu varu uvádí vždy výrobce. Bývá to kolem 10 minut.

Sójové těstoviny

Můžete vybírat mezi špagetami, fusilli a dalšími. Dokonce i podle barvy. Například černé špagety (černé sójové boby) nebo zelené (edamame fazole). Pyšní se vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a opět jde o bezlepkovou potravinu.

Těstoviny z červené čočky

Budeme se opakovat, ale opět hodně vlákniny, rostlinných bílkovin a bezlepková potravina. Ulevíte tak svému trávení a navíc obohatíte jídelníček o nové a zajímavé chutě. Tyto těstoviny mají také mnohem nižší glykemický index oproti pšeničným variantám. Jsou tedy zdravější. V našem těle se chovají rozdílně, což je důležité vědět.