12 potravin, které mají nutriční poradci vždy v lednici

obrázek:drkellyann.com

Zdravé stravování je základ všeho, a tak jsme hledali, co odborníci ve výživě mají za zásoby v ledničce pro svůj každodenní život. Nyní můžete spolu s námi nahlédnout do jejich chladniček a spíží.

1. Zeleninový vývar

Zeleninový vývar je dobrý základ do různých druhů pokrmů, jako je rizoto, do guláše nebo pro výrobu jakékoliv polévky.

2. Kysané mléčné výrobky

Které jsou dobré přírodní probiotika, použít je můžete do smoothie či müslli. Další uplatnění můžou najít v těstech různých sladkých pokrmů, jako jsou například lívance, koláče.

3. Cuketa

Cuketa je výborná zelenina, kterou můžete využít na několik způsobů, od náhražek těstovin, po chipsy, pro výrobu polévek či do moučníků.

4. Kokosové nebo mandlové mléko

Své uplatnění naleznou ve smoothie, či do pudinků nebo pro výrobu domácích zmrzlin.

5. Konzervovaný tuňák

Je vhodné mít vždy po ruce, pro rychlé jídlo. Můžete ho dát do salátů, pomazánek nebo tepelně zpracovat. Dobrá kombinace je s avokádem a quinou.

6. Vejce

Jsou pro rychlou snídani, oběd nebo večeři. Je to výborná plnohodnotná živočišná bílkovina.

7. Čerstvou zeleninu

Zeleninu je vhodné mít ke každému jídlu během dne. Dospělý člověk by měl minimálně sníst 400g zeleniny za den. Je dobré sníst každý den minimálně tři barvy zeleniny (například: salátovou okurku, rajské jablko, mrkev).

8. Avokádo

Tento druh zeleniny je nepostradatelný v lednici, neboť je to jeden z nejlepších zdrojů rostlinných tuků.

9. Humus

Je vyroben z cizrny, která je bohatá na rostlinnou bílkovinu. Humus je dobrý nejen na pečivu, ale i jako dip pro mrkev, červenou papriku nebo salátovou okurku.

10. Kyselé zelí

Pro zdravé střevo jsou velmi vhodné fermentované rostlinné potraviny. Udělejte si například kimchi. Fermentovaná zelenina může sloužit jako příloha k masům, nebo jako doplněk v zeleninových salátech, či pro tepelné zpracování.

11. Jablečný ocet

Je vhodný pro výrobu dresinků či marinád. O jeho dalších přínosech si můžete přečíst zde.

12. Čerstvé ovoce

Stejně jako u zeleniny i zde je důležitá rozmanitost. Je dobré mít v lednici či mrazničce ovoce bohaté na antioxidanty jako jsou různé druhy bobulí. Dále jablka nebo banány, které jsou bohaté na energii a přírodní doslazovaní pokrmů jako jsou např. lívance, nebo smoothie apod.