Viscerální tuk je nejnebezpečnější ze všech tuků v těle. Tento problém možná trápí i vás

Fotografie: Freepik

Existuje několik druhů tuku, který se ukládá v těle. Nejnebezpečnější forma se podle vědců nachází v oblasti břicha. Jde o tzv. viscerální tuk a může způsobovat i život ohrožující onemocnění.

Asi čtvrtina tělesné hmotnosti je tvořená tukem. Má hnědou nebo bílou barvu, v poslední době se však objevují i důkazy béžového tuku, který je jakousi přechodnou formou. Bílý tuk se hromadí pod kůží a vykonává ochranné funkce tlumící nárazy. Kromě toho hraje důležitou roli při syntéze hormonů. Viscerální tuk je takový, který obklopuje vnitřní orgány. Pro tělo je velmi nebezpečný a škodlivý.

Tuk může způsobit mnoho zdravotních komplikací

Viscerální tuk pomáhá vyrábět protein, který interferuje s absorpcí glukózy a snižuje citlivost na inzulín. Ve výsledku tak zvyšuje riziko cukrovky 2. typu. Také stimuluje množení buněk, které se mohou později změnit na nádory. U žen před menopauzou a těsně po ní může způsobit rakovinu prsu. To ale nejsou jediná onemocnění, která může viscerální tuk způsobit. Mezi další patří ateroskleróza, demence, infarkt, mrtvice, astma, hormonální poruchy, hypertenze a dna.

Fotografie: Freepik

K hromadění viscerálního tuku jsou nejvíce náchylní muži a ženy v období okolo menopauzy. Viscerální tuk se ukládá na břiše a obaluje se kolem orgánů, hodně ho je soustředěno kolem střev. Nebezpečné hromadění viscerálního tuku může být způsobené špatným metabolismem, konzumací příliš kalorických pokrmů, nadměrnou konzumací sladkostí a sedavým životním stylem.

Změřte si množství tuku

Zjistit přítomnost nezdravého tuku můžete jednoduchým testem. Změřte obvod kolem pasu a kolem boků. Poté obvod pasu vydělte obvodem boků. U mužů by výsledné číslo nemělo přesáhnout hodnotu 0,95 a u žen 0,85. Pokud je číslo vyšší, je pravděpodobné, že máte ve svém těle přítomný nebezpečný viscerální tuk.

Aby se množství tuku v těle snížilo, je potřeba v první řadě změnit stravovací návyky a začít s fyzickou aktivitou. Trénink, ať už v podobě chůze, tance, plavání, jízdy na kole nebo míčových sportů by měl být pravidelný a prováděný alespoň třikrát týdně po dobu jedné hodiny. Zatížení je dobré zvyšovat postupně. Velmi se doporučuje také dbát na dostatek spánku, alespoň osm hodin denně.

Fotografie: Freepik

Správná strava je základ

V jídle je třeba snížit celkový příjem kalorií. Ideální je vynechat fast food, sladkosti, bílé pečivo a tučná a smažená jídla, omezit spotřebu soli a alkoholu. Jídelníček je dobré doplnit bílkovinami (masem, rybami a ořechy) a vlákninou (ovocem, zeleninou a obilovinami). Taková jídla zasytí na mnohem delší dobu a zvyšují spotřebu energie na trávení.

Dlouhodobou sytost podpoří zejména libové maso, brokolice, zelí, luštěniny, ředkvičky, mléčné výrobky, květák, špenát, grapefruit a jablka. Porce nemusí být velké, lepší je rozdělit jídlo do menších porcí konzumovaných častěji. Poslední jídlo jezte nejdéle tři hodiny před spaním. Samozřejmostí by mělo být i dodržování pitného režimu – snažte se vypít alespoň dva litry čisté vody denně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]