10 jednoduchých a přirozených způsobů, jak posílit imunitní systém.

obrázek:inlifehealthcare.com

Pomalu a jistě k nám přichází podzimní čas a s tím jsou spojené různé druhy nemocí od nachlazení po virózy a jiné infekční či bakteriální nemoci. Před mikroby způsobující choroby nás chrání imunitní systém, proto se mu odvděčte za jeho práci a posilte ho. Pokud budete mít dobrý imunitní systém, prožijete podzimní a zimní čas ve zdraví.

1. Dopřejte si dostatek spánku a ovládněte svůj stres

Spánková deprivace a stresové přetížení zvyšují hormon kortizol, který zhoršuje imunitní funkci.

2. Vyhněte se tabákovým výrobkům a kouři

Tabákový kouř podkopává základní imunitní obranu a zvyšuje riziko bronchitidy, pneumonie a infekci středního ucha – u dětí.

3. Pijte méně alkoholu

Nadměrná spotřeba zhoršuje funkci imunitního systému a zvyšuje náchylnost k infekcím plic.

4. Jezte mnoho zeleniny, ovoce, ořechů a semínek

Tyto potraviny poskytnou tělu živiny, které imunitní systém potřebuje. Studie u starších dospělých ukázala, že zvýšení příjmu ovoce a zeleniny zlepšilo protilátkovou výměnu.

5. Zvažte konzumaci probiotik

Lidé, kteří jí potraviny s probiotickými účinky nebo berou doplňky stravy, mají nižší výskyt respiračních a gastrointestinálních infekcí. Též se prokázalo, že fermentované mléčné výrobky snižují infekce dýchacích cest u dospělých a dětí.

6. Nebraňte se slunečním paprskům

Sluneční světlo vyvolává produkci vitamínu D. V létě stačí vystavit se slunečnímu svitu, bez opalovacího krému, po dobu 10 minut, nejlépe v dopoledních nebo pozdějších odpoledních hodinách. V období od listopadu do února je sluneční světlo příliš slabé. Pokud je nižší hladina vitamínu D v těle, tím je vyšší riziko infekce dýchacích cest. Snažte se tedy, dokud to jde, nachytat co nejvíce vitamínu D.

7. Jezte česnek

Česnek je širokospektrální antimikrobiální činidlo a posilovač imunitního systému. Teplo deaktivuje klíčovou aktivní složku česneku, proto ho přidávejte do jídla těsně před podáním.

8. Jezte lékařské houby, jako shiitake a maitake

Shiitake posiluje funkci proti vzniku rakoviny prsu u žen.

9. Používejte čerstvé bylinky podporující imunitu

Pokud trpíte recidivujícími infekcemi, zvažte o použití bylinných přípravků jako je eleuthero, asijský ženšen nebo astragalus.

10. Vytvořte tinkturu z echinacei

Tuto tinkturu je dobré mít vždy po ruce, když přemohou imunitní systém respirační viry.

Mohlo by Vás zajímat: