Potraviny, které posílí náš imunitní systém

obrázek: liverdoctor.com

Pokud hledáte způsoby, kterými předejít podzimnímu nachlazení, zařaďte do jídelníčku potraviny, které podpoří vaši imunitu.

Citrusové plody

Obsahují vitamín C, který podpoří imunitní systém tím, že zvýší produkci bílých krvinek, které hrají klíčovou roli v boji proti infekcím. Mezi oblíbené citrusové plody patří grapefruity, mandarinky, pomeranče, klementinky nebo limetky.

Červené papriky

Obsahují 2x více vitamínu C, než citrusové plody. Také jsou bohatým zdroje beta karotenu, který podpoří náš zrak a udrží ve formě i naši pokožku.

Brokolice

Obsahuje velké množství vitamínů A,B, a C, celou řadu antioxidantů a vlákniny a díky tomu je to jeden z nejzdravějších druhů zeleniny. Při její přípravě však mějte na paměti, že je potřeba ji vařit ji co nejkratší dobu, jinak tělu prospěšné látky ztrácí.

Česnek

Nalezneme jej téměř v každé světové kuchyni a už i starobylé civilizace poznaly jeho zdravotní přínosy. Kromě toho, že podpoří naši imunitu, pomáhá snížit krevní tlak a zabraňuje ucpávání tepen.

Zázvor

Může přispět ke snížení bolesti v krku a pomáhá v boji proti celé řadě zánětlivých onemocnění. Díky gingerolu nás i zahřeje. Podpoří snižování cholesterolu.

Špenát

Je bohatým zdrojem vitamínu C, celé řady antioxidantů a beta karotenu. Pomáhá zvyšovat naši imunitu a bojovat proti infekcím. Je dobré vařit jej co nejméně, jinak užitečné látky ztrácí.

Jogurt

Důležité je, aby obsahoval živé kultury, které pomáhají stimulovat náš imunitní systém. Konzumujte spíše jogurty neochucené, které neobsahují cukry. Dochutit je můžete čerstvým ovocem, ořechy nebo medem.

Slunečnicová semínka

Obsahují celou řadu tělu prospěšných látek, včetně fosforu, hořčíku, vitamínu B6 a E, který je silným antioxidantem. Také je důležitý při regulaci a udržování funkcí imunitního systému.

Zelený čaj

Obsahuje velké množství flavonoidů, což jsou silné antioxidanty, které podporují imunitní funkce našeho organismu. Též je dobrým zdrojem aminokyseliny L-theanin, která pomáhá v boji proti zárodkům v T-buňkách.