10 geniálních triků, jak udržet zeleninu a ovoce čerstvé

obrázek:pixabay.com

Pokud chcete, aby vaše ovoce a zelenina byly čerstvé co nejdéle, je to článek určen právě pro vás. Zde vám uvedeme seznam triků, které pomohou udržet jídlo čerstvé.

1. Neomývejte zeleninu a ovoce, než je uskladníte

Umýváním odstraňujete přirozenou obranu proti hnilobám. Pokud tedy chcete mít zeleninu a ovoce čisté před uskladněním, tak ho je jen otřete navlhčeným hadříkem.

2. Ovoce a zelenina preferují suché prostředí

Ve vlhkém prostředí se daří plísním. To je důvod, proč byste měli umístit papírovou kuchyňskou utěrku do kontejneru pro ovoce a zeleninu. Bude tak absorbovat vlhkost a zabraňovat hnilobě produktu.

3. Jak správně skladovat avokádo

Pokud není avokádo zralé, měli byste jej dát do papírového sáčku a zanechat při pokojové teplotě. Jakmile avokádo uzraje, měli byste ho dát do plastového sáčku a nechat v ledničce.

4. Nedávejte do ledničky určité druhy ovoce a zeleniny

Mnozí z nás dávají do ledničky papriky, okurky a rajčata – ale to je chyba. Tato zelenina by měla být skladována při pokojové teplotě, dokud není zralá. Papriky ztrácejí v chladničce pružnou konzistenci, okurky a rajčata jsou zase oslizlé.

5. Zahalte stonky od banánů

Pokud dáte banány do ledničky, tak vám zčernají a ztratí chuť. Proto je dobré nechávat banány při pokojové teplotě a zabalit stonky do plastového obalu.

6. Brambory se zkazí, pokud je budete nechávat na světlém místě

Pokud uložíte brambory na světlé místo, začnou hnít. To je důvod, proč byste měli brambory skladovat na suchém a tmavém místě. Takto vaše brambory vydrží déle a budou čerstvější.

7. Brokolice a květák mají rádi vlhkost

Květák by měl být obalen navlhčeným ručníkem nebo v plastickém obalu s několika otvory. Stonek od brokolice by měl být udržován ve vodě.

8. Česnek a cibule uchovávejte ve tmě

Česnek a cibuli udržíte čerstvé, když je umístíte na tmavé místo. Můžete je například dát do papírových pytlíků s malými otvory, aby k česneku a cibuli šel vzduch.

9. Některé druhy ovoce a zeleniny byste neměli skladovat dohromady

Banány, meruňky, melouny, hrušky, švestky, mango a rajčata vylučují při zrání ethylen.
Jablka, melouny, lilky, brambory, dýně, mrkev a brokolice jsou citlivé na ethylen. Proto by tyto druhy ovoce a zeleniny neměly být skladovány dohromady.

10. Oloupanou zeleninu skladujte ve vodě

Můžete nakrájet a oloupat mrkev, řapíkatý celer nebo salátovou okurku a pak je umístěte do nádoby s malým množstvím vody. Tímto způsobem neztrácejí svou chuť, živiny a zůstanou delší dobu čerstvé.