Těmto následkům čelíte, když sníte i částečně plesnivé ovoce a zeleninu. Tato rizika podceňuje většina lidí

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste si všimli, že se na vašem ovoci nebo zelenině objevila plíseň, nikdy neodřezávejte pouze postiženou část. Celý plod by měl skončit v koši.  

Určitě se vám to již také stalo. Chtěli jste si vychutnat své oblíbené ovoce, ale všimli jste si, že se na něm objevila plíseň. V takovém případě většina lidí vezme nůž a zasaženou část pouze odřízne, načež zbytek plodu sní. To je však podle lékařky Audur Benediktsdottir velmi nebezpečné pro vaše zdraví a mohlo by to ve vás napáchat mnoho škody. Rozhodně to proto již nikdy nedělejte.

Okolní plíseň nemusí být vidět

Pokud se na vašem ovoci či zelenině objevil bílý, až zelený oblak, měli byste si dvakrát rozmyslet, jestli to sníte. Právě takový plod totiž může představovat velké nebezpečí pro váš organismus – a to přestože se po odříznutí zasažené části zdá být v pořádku. Bohužel to neznamená, že je vhodný ke konzumaci a vy jej můžete bez jakýchkoli omezení začít konzumovat.

Jak varovala Vrchní hygienická inspekce spojených států, takové potraviny sice mohou vypadat na první pohled po odříznutí plísně v pořádku, nicméně jakmile se jednou plíseň objeví, toxické látky se rozšíří do celého plodu, i když je nemusíte vidět. Pokud byste ovoce či zeleninu tedy snědli po vyříznutí narušeného kousku, mohli byste se začít potýkat s mnoha nepříjemnými problémy, a to zejména těmi, které se týkají vašeho trávicího traktu.

Vysoké % lidí netuší, co tento detail prozrazuje o způsobilosti masa v obchodě. Muž si ho všiml bohužel až doma

Požití plísně může mít závažné dopady na vaše zdraví

Ačkoli chcete šetřit jídlem nebo dané potraviny zužitkovat, raději by měly co nejrychleji skončit v koši. Jakýkoli plesnivý produkt může mít závažné dopady na lidské zdraví, a to zejména v důsledku kontaminace toxickými látkami a mikroorganismy, které plísně tvoří. Po jejich snězení byste proto mohli pociťovat zejména zažívací potíže, jako jsou zvracení nebo průjem.

V závažnějších případech pak mohou toxiny způsobit otravu, která by poškodila vaše játra, kůži či sliznici, přičemž by mohla vést k plicnímu edému, poruchám oběhového a nervového systému nebo vzniku močových infekcí. Jakmile si tedy příště všimnete, že je vaše ovoce nebo zelenina mírně plesnivé, raději je okamžitě vyhoďte do koše a ujistěte se, že se plíseň nepřenesla na další plody. Na webu Zdravé Stravování jsme také psali o tom, jak může plíseň v domácnosti poškodit vaše plíce.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]