Známé, ale často opomíjené potraviny, které posílí vaše srdce a cévy

Víte, co je nejčastější příčinou úmrtí? Nejsou to ani různé nehody, ani rakovina, ale hlavním strašákem jsou nemoci srdce. Právě srdce plní v našem organismu zcela nenahraditelnou a klíčovou úlohu, a proto bychom o něj měli zvláště pečovat. Je totiž řada věcí, které mu škodí a může mezi ně patřit i nevhodný výběr potravin.

Naštěstí však existují i takové potraviny, které našemu srdci prospívají a pomáhají mu zůstávat v perfektní kondici. Jaké to jsou?

Extra panenský olivový olej

I když se často říká, že tuky srdci neprospívají, u olivového oleje to neplatí. Je plný mononenasycených mastných kyselin, které dokáží snižovat hladinu škodlivého LDL-cholesterolu a zvyšovat hladinu prospěšného HDL-cholesterolu. I na celosvětových průzkumech je patrné, že národy, které běžně konzumují olivový olej, trpí menší úmrtností na nemoci srdce a cév. Proto když už si dopřáváte tuky, vybírejte ty zdravé a prospěšné. Olivový olej sice nepatří k těm nejlevnějším, ale investovat do zdraví se vždy vyplatí.

Losos a další tučné mořské ryby

Mořské ryby se mohou pyšnit vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin. Na výrazně oranžové barvě lososího masa se podílí karotenoid astaxanthin, což je velmi silný antioxidant, který dokáže naše tělo chránit před vlivy toxických látek.

Pokud se vám nepodaří sehnat právě lososa, zkuste třeba makrelu, tuňáka, sledě nebo sardinky. Vaše srdce se vám odvděčí.

Špenát

Tato zázračná listová zelenina není dobrá jen pro svaly a sílu. Potřebné živiny dodá i vašemu srdci. Obsahuje totiž několik nezbytných látek, mezi které patří lutein, kyselina listová, draslík nebo vláknina.

Ovesná kaše

Pořád tápete nad zdravou a chutnou snídaní? Řešením je ovesná kaše. Ta vás nejen nakopne do nového dne, ale navíc posílí i vaše srdce. Můžete ji také připravit na stovky způsobů a pokaždé mít trochu jinou snídani. Oves obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, mezi které patří například omega-3 mastné kyseliny, draslík a kyselina listová. Ovesná kaše je také skvělým zdrojem vlákniny.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]