Ořech, připomínající svým tvarem mozek, ulevuje od depresí i Alzheimerovy choroby

Už starověcí lékaři posuzovali účinnost rostlin na základě jejich fyzické podobnosti s částmi lidského těla. A ořech byl nejzajímavější. Pravdivost výsledků tohoto zdánlivě nevědeckého přístupu však začíná potvrzovat i moderní věda, která opravdu odhalila účinné látky rostlin působící na zdravotní neduhy tak, jak je znali naši předkové. Jedním z nejlepších případů této podobnosti je vlašský ořech.

Nachází se v tvrdé slupce a jeho povrch má dvě hluboce zvrásněné hemisféry, které přesně kopírují vzhled lidského mozku. A jeho účinky jsou opravdu blahodárné pro zdraví a správné fungování nervové soustavy.

Vlašské ořechy obsahují velké množství omega 3 polynenasycených mastných kyselin, vitaminy B1 a B2, kyselinu listovou, betakaroten, mangan, fosfor, hořčík, selen, obrovské množství vitaminu E, díky němuž se tyto ořechy řadí mezi 10 druhů potravin s nejlepší antioxidační schopností, a spoustu dalších prospěšných látek.

Zlepšuje činnost mozku a bojuje proti nervovým poruchám

Pro zdraví nervové soustavy jsou důležité zejména omega 3. Ty fungují jako neurotransmitery, tedy jakési elektrické vodiče, které přenášejí signály mezi jednotlivými neurony. Prakticky tak zrychlují myšlení, zlepšují poznávací schopnosti lidského mozku a pomáhají opravovat případné narušené struktury a neurologické funkce v důsledku stárnutí a degenerativních poruch.

V praxi to znamená, že pokud denně člověk zkonzumuje přiměřenou dávku vlašských ořechů, podpoří tím rekonstrukci nervových tkání a snižuje pravděpodobnost vzniku depresivních a úzkostných onemocnění, zlepšují chorobné poruchy chování a poskytují úlevu při stařecké demenci, Alzheimerově chorobě či jiných druzích neurologických onemocnění.

Konzumace vlašských ořechů, a kromě nich i lněných semínek, je velmi doporučováno už u dětí nejútlejšího věku, kterým pomáhá jakožto přírodní prevence proti vzniku ADHD a jiných chování s neurologickou příčinou v mozku.

Chrání cévy a pomáhá proti rakovině

Vědecký výzkum prokázal, že omega 3 pomáhají čistit cévy, regulují hladinu zlého cholesterolu, zlepšují krevní oběh a pomáhají bojovat proti zánětům v těle. Testované subjekty, v jejichž jídelníčku byly v hojném množství tyto mastné kyseliny zastoupeny, vykazovaly menší sklony k srdečním chorobám a celkově bylo jejich srdce odolnější a pracovalo lépe.

Díky antioxidační schopnosti obsaženého vitaminu E pomáhá léčit zánětlivé procesy, posiluje imunitní systém a dokonce brání tvorbě rakovinných i jiných nádorových buněk. Výzkum na zvířatech z roku 2013 prokázal významný podíl přídavku vlašských ořechů ve stravě na zamezení rakovinného bujení prostaty. Vysoký podíl hořčíku, draslíku, fosforu a vápníku navíc podporují správnou funkci reprodukčních orgánů a celkové zdraví organismu.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]