Všimla jsem si, že se babičce podivně zbarvily ruce. Díky včasné reakci jsme předešly následkům

Fotografie: Ajean14 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vaše ruce mohou prozradit mnohé o vašem zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději se co nejrychleji poraďte se svým lékařem.

Lidské tělo je úžasný mechanismus, jehož části mezi sebou spolupracují a umožňují vám žít pohodlný život. Často se proto také stává, že pokud se organismus potýká s problémy nebo je napaden parazitem, může se to projevit různými způsoby – a to jak zvenku, tak i příznaky postihujícími vnitřek těla. Svou pozornost byste měli zaměřit mimo jiné na své ruce, ve kterých se dle lékařky Angelicy Balingit nachází nejvíce nervových zakončení.

Pokud vás ruce brní a máte problémy s nehty

Brnění nebo necitlivost rukou může být známkou špatného držení těla během spánku či známkou nebezpečných onemocnění včetně anémie. Pokud vás tyto pocity sužují několik dní v kuse, raději se rychle poraďte se svým praktickým lékařem. Pozor byste si také měli dávat v případě, pokud máte zvětšené nehtové ploténky. Jedná se totiž o jeden z příznaků srdečního onemocnění nebo některých typů rakoviny.

Změny barvy rukou a vyrážky

Vyrážka je nepříjemný problém, který může postihnout i vaše ruce. Pokud se tak stane, pravděpodobně jde o alergickou reakci (zejména pokud se spolu s ní objeví puchýře). Červené skvrny na rukou poté mohou být známkou psoriázy, která často způsobuje také změnu tvaru nehtů a žlutý odstín pod nimi. Server Healthline také varuje před změnou barvy prstů na rukách (ať už do červena, modra nebo bíla), protože by se mohlo jednat o Raynaudovu chorobu.

Barva moči je spolehlivým indikátorem tělesného zdraví. Může upozornit i na ledvinové kameny a infekci

Třes rukou a fialové hrbolky

Třes rukou může být příznakem neurologického onemocnění, jako je například Parkinsonova choroba – ta často postihuje zejména jednu ruku, zatímco druhá zůstává v pořádku. Pokud by se na vašich prstech objevily fialové hrbolky, mohlo by se jednat o Oslerovy uzliny, které svědčí o bakteriální infekci srdečních chlopní. Případná slabost rukou by pak mohla naznačovat přítomnost kardiovaskulárních onemocnění.

parkinson
Fotografie: Freepik

Loupání kůže a tmavé pruhy na nehtech

Pokud se vám začala loupat kůže na prstech a rukou, pak by se mohlo jednat o známku nedostatku vitamínů skupiny B. Ty se nachází například v arašídech, avokádu nebo houbách. Velký pozor si dejte v případě, že by se vám objevily tmavé pruhy na nehtech, které jsou často příznakem rané fáze melanomu nehtů. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o tom, před čím vás může varovat změna barvy a stavu nehtů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]