Zlozvyky, které zhoršují hemoroidy a jak jim předcházet

Mezi příznaky onemocnění hemoroidy patří podráždění nebo svědění v oblasti konečníku, krvácení při průchodu stolice, únik stolice, otok, celkové nepohodlí nebo bolest. Život s hemoroidy může významně ovlivnit váš rutinní život. Každodenní aktivity, jako je chodit na záchod a pracovat v kanceláři, se mohou zdát náročné kvůli neustálému nepohodlí, bolesti a svědění. Pokud trpíte hemoroidy, měli byste se vyhnout následujícímu, abyste zabránili zhoršení.

Nadváha a málo pohybu

Velká nadváha může váš problém zhoršit. Máte-li práci, kde většinu času trávíte sezením u počítače, může to mít za následek zácpu a zvýšené namáhání průchodu stolice. Mimo to, dlouhé sezení způsobuje větší tlak na cévy kolem anální oblasti. Proto je vhodné najít si nějaký druh fyzické aktivity a každý den minimálně 30 minut cvičit a pokusit se zhubnout.

Ignorování průjmu nebo zácpy

Zácpa může vést k tvorbě vnějších hemoroidů. Podobně průjem může také zhoršit příznaky hemoroidů. Pokud trpíte zácpou nebo často velmi řídkou stolicí, doporučuje se pečlivě zhodnotit svou stravu a zjistit potraviny, které způsobují tyto problémy a pokusit se je odstranit z vaší stravy. Pokud průjem nebo zácpa přetrvávají, navštivte svého lékaře.

Pravidelné zvedání těžkých předmětů

Vzpírání v tělocvičně, zejména s těžkými váhami, může působit větší tlak na vnější hemoroidy, což se projeví zhoršením zdravotního problému. Proto byste se měli vyvarovat přehánění a zvedání hodně těžkých břemen. Provádějte jen mírné cvičení.

Hygiena

Většina lidí použije po vykování potřeby toaletní papír, což je správně u lidí, kteří hemoroidy netrpí. Dření konečníku suchým papírem může zhoršovat stav tohoto zdravotního problému. Pokud máte hemoroidy doporučuje se po vykonání potřeby sprcha, jemně osušit ručníkem a ošetřit oblast krémem či olejíčkem. Pokud není možné konečník umýt vodou, použijte jemný vlhčený toaletní papír. Ale pozor: musí je jednat o speciální ubrousky. Ty komerční obsahují parfémy, alkohol a jiné dráždivé látky, které onemocnění ještě zhoršují.

Dlouhé sezení na toaletě

Pro vykonání velké potřeby potřebujete cca 10 až 15 minut. Dlouhodobé sezení na toaletě s telefonem či novinami v ruce zhoršuje a dokonce vyvolává hemoroidy, protože je vyvíjen tlak na konečník.

Potraviny, které zhoršují stav hemoroidů

  • Nadměrný příjem vlákniny ve stravě – ačkoliv je vláknina doporučována pro snížení zácpy, její nadměrné množství zvětšuje objem stolice, což onemocnění zhoršuje

  • Alkohol – odvodňuje organismus, zhoršuje zácpu

  • Zpracované a rafinované potraviny

  • Hodně mléčných výrobků

  • Sůl

  • Káva

  • Smažená jídla

  • Nezralé ovoce

Obrázky: premiersurgical.com, onhealth.com