Zázvor je účinný přírodní lék, který je ovšem lepší v některých případech vynechat

Fotografie: Freepik

O pozitivních účincích zázvoru na lidský organismus nemůže být pochyb – mnohaleté zkušenosti potvrdily jeho velmi dobrý vliv na lidský organismus zejména v případě, že bojuje s některým s běžných onemocnění, jako jsou rýma, nachlazení nebo chřipka. Kořen zázvoru se velmi dobře uplatňuje nejen jako příjemné dochucovadlo se specifickou ostrou chutí, ale také jako přírodní léčivo se silnými protizánětlivými a antioxidačními, ale také antibakteriálními a antivirovými účinky.

Pravidelná konzumace zázvoru může být pro tělo prospěšná i v podobě prevence, vzhledem k obsahu účinných látek by se však množství přijímaného zázvoru nemělo přehánět. U obecně zdravého jedince, který trpí některým z běžných neduhů v podobě klasického sezónního onemocnění je možné příjem zázvoru zvýšit denně i dvoj či trojnásobně, při příliš vysokých dávkách však niž hrozí poškození vnitřních orgánů (jater). Existují však situace a podmínky, kdy by zázvor měl být užíván jen velmi omezeně nebo vůbec.

Kdo by se měl zázvoru vyhýbat

Zázvor si můžete dopřávat v podobě čaje nebo jako koření lahodných pokrmů. Běžná denní dávka zázvoru by neměla přesáhnout 4 g. Patříte-li však do některé z následujících skupin, měli byste být při jeho konzumaci velmi obezřetní.

Lidé s hemofilií či onemocněním žlučníku

Mezi účinky zázvoru patří také ředění krve – látky obsažené v zázvoru regulují průtok krve do nižších hodnot krevního tlak a tím také podporují zmírňovat bolesti svalů. V případě, že trpíte hemofilií nebo onemocněním žlučníku, zvýšené dávky zázvoru si raději odpusťte, jelikož mohou ovlivňovat léky na tlak a vést k nízké srážlivosti krve.

Těhotné ženy

Rizika konzumace zázvoru v těhotenství sice nebyla potvrzena specifickou studií, je však dokázáno, že látky obsažené v zázvoru ovlivňují svalstvo. Na svaly dělohy tak může mít zázvor nepříznivý vliv, stejně jako na kvalitu buněčného dělení.

Fotografie: iStock

Osoby trpící pálením žáhy

Pálení žáhy tedy pyróza vzniká v důsledku refluxu jícnu. Žaludeční šťávy se při tomto procesu dostávají do jícnu a dráždí jeho sliznice. Při konzumaci zázvoru se problémy s pálením žáhy zpravidla zhoršují – složení zázvoru podporuje tvorbu žaludečních šťáv, které jsou posléze více agresivní.

Diabetici

Přestože bylo potvrzeno, že zázvor pomáhá regulovat symptomy cukrovky, je velmi důležité požívat jej střídmě. Nadměrné dávky mohou mít paradoxně opačný efekt. Vzhledem k závažnosti onemocnění byste se ovšem měli před větším množstvím konzumace zázvoru za účely zlepšení zdravotního stavu poradit se svým lékařem.

Fotografie: Pixabay

Lidé trpící podváhou

Ať už máte rychlý metabolismus nebo vaše celková stavba těla je uzpůsobena k nižší hmotnosti, či trpíte některou z poruch příjmu potravy, měli byste se zázvoru vyhnout. Podporuje totiž spalování kalorií, takže snižuje celkovou energetickou hodnotu, kterou z jídla získáváte.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]