První pomoc při řezném poranění. Jak efektivně zastavit krvácení a zabránit šíření možné infekce do těla

Fotografe: Freepik

Při přípravě pokrmů, krájení zeleniny nebo masa, ale také při práci v dílně nebo na zahradě může dojít snadno k řeznému zranění. Co dělat, když k němu dojde? Zjistěte, jak se zachovat, aby se rána brzy zacelila a nedošlo k rozšíření infekce.

Ránu řádně vyčistěte

Stačí použít běžné mýdlo s vodou a odstranit z rány nečistoty, zbytky jídla nebo mastnotu. Poté je dobré ránu opláchnout a zklidnit pod tekoucí studenou vodou. Někdo čistí ránu pomocí peroxidu vodíku, alkoholu nebo jódové tinktury, v případě malých poranění to není potřeba, zbytečně to totiž ránu dráždí, postačuje studená čistá voda.

Fotografie: Freepik

Jak zastavit krvácení

Samotné krvácení pomáhá ránu vyčistit, u malých oděrek nebo řezných ran dojde ke zklidnění po chvíli, někdy však může krvácení být větší, hlavně v místech s vyšší prokrveností cév. Jedná se například o čelo, obočí nebo ruce. V tom případě vezměte gázu (můžete použít i čistý hadřík) a přiložte pevně na ránu, udržujte pevný tlak na řezu. Neuvolňujte gázu, abyste ránu kontrolovali, tím jen uvolníte tlak a z rány poteče zase krev. Při prosakování krve látkou přiložte další vrstvu a stále pevně tiskněte. V případě řezné rány na ruce nebo noze je zvedněte do výšky, tím krvácení ustane. V případě masivního krvácení, které nechce ustat, volejte záchrannou službu.

Ránu zakryjte a obvažte

Po vyčištění a zastavení krvácení je čas ránu zakrýt, použijte sterilní obvaz nebo gázu, přelepte leukoplastí. U menších zranění není zakrytí nutné, ale předejdete tím rozšířením infekce nebo krvácení, které může být způsobeno znovuotevřením rány zachycením o oděvy nebo při další práci.

Alespoň jednou denně převazujte

Vhodné je večer před spaním potřít ránu antibiotickou mastí, která není na lékařský předpis a lze jí zakoupit v každé lékárně a měla by být součástí každé domácí lékárničky. Tenkou vrstvu masti překryjte obvazem nebo gázou.

Fotografie: Freepik

Hnisavá nebo nehojící se rána

Co dělat v případě, že rána hnisá nebo se nehojí? Při jakých dalších příznacích je vhodné navštívit ambulanci? Rizikem jsou tyto příznaky:

  • zbarvení rány, především začervenání se silným otokem a teplem v okolí rány;
  • silná bolest;
  • vytékající hnis;
  • zvýšená teplota nebo horečka.

Kdy odstranit obvaz?

Ve chvíli, kdy je rána zacelená a vytvoří se okraj kolem řezu, je již rána chráněná před přístupem nečistot nebo choroboplodných zárodků. Po čase se objeví nová kůže, může to však trvat několik dní. Důležité je ránu nechat dýchat a neodstraňovat strup.

Kdy navštívit chirurgickou ambulanci nebo volat záchrannou službu

  • Řezná rána je hluboká, je vidět sval nebo podkožní tuk.
  • Rána je na obličeji nebo krku a masivně krvácí.
  • K řezu došlo špinavým nebo zrezivělým nástrojem, vždy je nutná kontrola očkování proti tetanu.
  • Rána vznikla kousnutím zvířete.
  • V místě zranění dojde k znecitlivění nebo těkání.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]