Živočišné uhlí je překvapivě účinný pomocník při bělení zubů

Fotografie: Freepik

Po bezvadném chrupu se zdravými, krásnými a bílými zuby touží snad každý, bez ohledu na to, jestli se jedná o ženy či o muže. Vedle drahých přípravků určených pro bělení zubů existují také přírodní a velice dostupné metody, jak z vašeho úsměvu udělat doslova úsměv tymolínový.

Jeden přípravek můžete volně koupit v kterékoliv lékárně a určitě ho znáte, i když se běžně používá k jiným účelům, zejména při méně závažných střevních infekcích a také při průjmech způsobených obvykle závadnými potravinami. Ano, jedná se o živočišné neboli také aktivní uhlí.

Proč živočišné uhlí

Na barvu zubní skloviny má vliv řada faktorů, nejčastějšími příčinami tmavší barvy bývá častá konzumace silného černého čaje, kávy a také červeného vína. I některé potraviny spolu s nedostatečnou ústní hygienou přispívají k tmavnutí skloviny a také k tvorbě plaku na zubech. Ten pak stojí za množením škodlivých bakterií a také za vznikem nepříjemného zápachu z úst.

Tento stav může dojít dokonce až do zánětu dásní. U takto napadené skloviny vzniká problém s jejím čištěním, protože běžná ústní hygiena k tomu již nestačí, molekuly nečistot jsou doslova vtlačeny do mikrofraktur na povrchu skloviny.

Největší výhodou živočišného uhlí je skutečnost, že se v trávicím traktu nevstřebává, a naopak na sebe vzhledem ke své povrchové aktivitě váže toxiny, bakterie, hnilobné produkty a také například léčiva.

Stejné absorpční účinky vykazuje živočišné uhlí také při kontaktu s povrchem zubů, protože při průniku do svrchní vrstvy zubní skloviny na sebe váže molekuly uhlíku, toxiny a také drobné částečky různých nečistot.

Fotografie: Freepik

Účinky živočišného uhlí a způsob bělení zubů

Živočišné uhlí nejen absorbuje škodlivé látky a pomáhá je odstranit, ale zároveň také způsobuje, že zuby vypadají zdravější a bělejší. Pro nejvyšší účinek se doporučuje rozdrtit tabletu živočišného uhlí, smíchat ji s několika kapkami přírodní citronové šťávy, tuto směs pak nanést na kartáček a vyčistit si s ní zuby.

Jedná se o bezpečnou metodu bělení zubů, která nepoškozuje zubní sklovinu, ale dočasně může zvýšit její citlivost na velice studené a horké nápoje nebo potraviny. Doporučuje se tedy nepoužívat tuto metodu příliš dlouho a také omezit konzumaci černého čaje, kávy a také červeného vína.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]