Ženy stárnou sice rychleji, ale dožívají se vyššího věku

Kdo by neznal hlášku paní Věry Chytilové: No jo, mužský, ti nestárnou. Šediny je zdobí, brýle jim svědčí, vrásky jsou sexy. Žádné křečové žíly. Žádná celulitida. Žádné klimakterium. Ale pak najednou zdechnou.

Jenže ono je tam kus pravdy a potvrzeno to bylo i mnoha vědeckými výzkumy. Dnešní svět je navíc neúprosný se svými společenskými normami pro atraktivitu a hodnotu člověka. Mnoho stárnoucích žen má proto nízké sebevědomí, deprese, pocit selhání. Změna postavy, pokožky, vlasů, úbytek fyzických sil dává bolestně pocítit, že žena se dostává do svých let. Ženy se s přibývajícími léty a vrásky vyrovnávají rozdílně.

Mužská vs. ženská pokožka

Mužská pokožka je drsnější, tužší, silnější než pokožka žen. Má pevnější strukturu, je mastnější a stárne rozdílným tempem. Věřte nebo ne, ale mužská pokožka ztrácí pružnost mnohem dřív, než ta ženská. Proč se tedy na ní vrásky objevují mnohem později, než u žen?

Muži nejsou tak úzkostliví, jako ženy. Nevystavují se zbytečně slunečnímu záření, aby jejich pokožka byla sexy, nenanášejí si za svůj život (pokud nejde o herce apod.) na pokožku tuny líčidel. A navíc se holí. Ačkoliv se kůže po oholení stává citlivá, jsou tak pravidelně odstraňovány z povrchu kůže mrtvé buňky, a taková pokožka je následně regenerovaná a omlazená. V podstatě existuje mnoho dalších faktorů, proč muži stárnou pomaleji, ale zato se dožívají nižšího věku.

Rozdílné fungování mozku

Svou roli tady hraje i metabolismus, tělesná konstituce, míra stresu, životní styl, genetické vybavení. To vše funguje u mužů a žen rozdílně. Mnoho mužů se rádo pyšní tím, že nestárnou. Zatímco vizuální stránku lze náležitou péči vylepšit, fungování mozku neovlivní ani páni tvorstva. Tudíž ačkoliv se může zdát, že muži snad nestárnou a vypadají skvěle (první vrásky se u nich objevují až kolem 40 roku), celulitida se jich netýká, tak mozek na tom už tak dobře není.

Maďarští vědci přišli s tvrzením, že mužům ubývá mnohem rychleji šedá hmota v mozkové kůře. A jedním z následků je pak vyšší výskyt Parkinsonovy choroby. Mimo jiné dochází také k dřívějšímu opotřebení mozku v oblastech, kde se řídí zpracování emocí a pohyby. Ženy jsou možná méně atraktivní, mají vrásky a celulitidu, málo vlasů, ale zato jsou akčnější, vitálnější a dožívají se vyššího věku.

Obrázek: drnumb.com, psychologytoday.com