Jednoduché cviky, které procvičí mozek a sníží riziko vzniku Alzheimerovy choroby

Fotografie: Freepik

Se zvyšujícím se věkem nedochází jen k výskytu problémů s našimi tělesnými orgány, ale mohou se objevit i problémy s mozkem. Ty vedou ke vzniku závažných zdravotních onemocnění.

Mozek je centrem nervové soustavy všech obratlovců. Slouží nám jako řídící, ale i organizační centrum. Jedná se o velmi komplikovaný orgán, který lze rozdělit. Každá část mozku má jinou funkci a zodpovídá za jinou část našeho těla. Dohromady však tvoří velký komplex, který ovládá fungování celého našeho těla. To je důvod, proč je potřeba ho neustále procvičovat a trénovat. Jakmile k tomu nebude docházet, náš mozek bude mít tendenci minimalizovat svou funkci a postupně odumírat. To může mít za následek vznik závažných zdravotních problémů. 

Jaké cviky našemu mozku zaručeně prospějí

Podle prováděných studií začíná výkon našeho mozku klesat od dosažení věku 25 let. Je proto zapotřebí ho neustále trénovat, abychom se vyhnuli mnoha problémům, které nás mohou čekat ve věku pokročilejším. Mozek je potřeba pravidelně procvičovat. Se zvyšujícím se věkem máme totiž tendenci neučit se nové věci, ale spíše se držet starých zvyků. To ale není pro náš mozek nijak stimulační. Pro jeho správné fungování je zapotřebí ho neustále stimulovat a procvičovat.

Fotografie: Freepik

Pro náš mozek a jeho správné fungování jsou zapotřebí cviky, které vyžadují jeho plnou koncentraci. Tím může být například hra na hudební nástroj nebo cizí jazyk. Pomoci nám mohou ale i ruční práce. Činnost by pro nás měla být neobvyklá a měla by vést k rozvoji našich dovedností. Jedině tak si zajistíme, že se na ní budeme plně soustředit a koncentrovat. Učení cizího jazyka nám navíc pomůže objevit novou kulturu, nové zvyky, ale třeba také novou práci. I tím si zajistíme, že náš mozek bude neustále v pozoru.

Zbourejte své automatické zvyky

Největším problémem je stereotyp. Po čase se naučíme dělat věci automaticky a naprosto bez zapojení našeho mozku. Může se jednat o čištění zubů, přípravu kávy, cestu do práce ale i zbytek dne. Často máme tendence zapínat takzvaného autopilota a pracovat naprosto podvědomě. A to je zapotřebí změnit, aby náš mozek mohl dlouhodobě a správně fungovat. Stačí k tomu třeba cestou do práce zvolit jinou trasu nebo na čištění zubů použít druhou ruku. 

Fotografie: Pexels

Nejlepším tréninkem našeho mozku jsou ale bezesporu různé hlavolamy nebo křížovky. Ty rozšiřují nejen slovní zásobu, ale také podporují logické myšlení. Zapojují tak do činnosti části mozku, které jsou během rutinních aktivit zcela neaktivní. Také nenásilným způsobem posilují a trénují naši paměť. Vrhnout se můžeme také na poezii. Básně jsou totiž ideálně stvořené k tomu, aby trénovaly naši paměť. Na konci dne je také dobré se na chvilku zastavit a vymyslet příběh o tom, jaký den jsme měli. Tento příběh můžeme vyprávět nahlas, neb si ho zanést do svého deníčku.

Zdroj: EverydayHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]