Zelí se tváří jako zelenina bez užitku, ale opak je pravdou. Zábaly nohou jsou bombou zdravotních benefitů

Fotografie: Steffeb heinz (caronna) / Creative Commons / Attribution 2.5

Zábaly nohou v zelí jsou skvělou léčivou procedurou, která vám pomůže zbavit se mnoha problémů. Stačí na to jít správným způsobem a výsledky vás překvapí.

Zelí je velmi zdravá zelenina, která si získala oblibu nejen pro skvělou chuť, ale také úžasné přínosy. Ne každý ji však využívá zcela efektivně – kromě konzumace z ní například můžete udělat zábal na nohy, což vám pomůže zbavit se řady nepříjemných problémů, jako je například otok, bolest hlavy nebo také akné. Stačí na to jít správným způsobem a nebudete věřit výsledkům této procedury, říká doktorka Amy Richter.

Zábal nohou v zelných listech

Zábal nohou si můžete připravit snadno a rychle. Stačí si vzít několik větších listů zelí, přiložit je na chodidlo (musí být celé schované) a poté je obalit fólií. Nechte je působit klidně několik hodin – nebo nejlépe přes noc, přičemž ráno je sundejte a omyjte své nohy vlažnější vodou. Tímto způsobem se účinně zbavíte nepříjemných otoků a výrazně snížíte riziko vzniku krevní sraženiny v těchto místech. Jen si dejte pozor, aby zábal nebyl příliš těsný, protože by vám mohl naopak uškodit. Dále vám mohou listy zelí pomoci na:

  • Bolest hlavy: Čerstvé listy zelí rozdrťte, ohřejte v troubě a zakryjte si jimi hlavu. Pokud máte silné bolesti hlavy, provádějte tuto proceduru každé 2 až 3 hodiny.
  • Akné: Nahřejte listy zelí v troubě, poté je přiložte na postiženou pokožku a nechte je působit několik hodin.
  • Střevní onemocnění: Pokud vás trápí problémy s trávicím traktem, dejte vařit 1 litr vody a vhoďte do ní 2 až 3 velké čerstvé listy zelí. Ty vařte 3 až 5 minut a poté si je vychutnejte (provádějte 3× denně).
  • Astma a bronchitida: Každý večer a ráno zahřejte v troubě několik velkých listů zelí a poté si je přiložte na hrudník a horní část břicha.
  • Popáleniny: V tomto případě stačí vymačkat z listů zelí šťávu, smíchat ji s bílkem a poté směs nanést přímo na spálené místo.
rána obvaz popálenina
Fotografie: Freepik

Nastartují metabolismus a podpoří hubnutí: Okurky v jídelníčku jsou zdrojem potřebných živin

Obecně lze říci, že pravidelná konzumace zelí je skvělý způsob, jak se ochránit před mnoha problémy a podpořit svůj imunitní systém. Jedná se navíc o lahodnou zeleninu, kterou snadno přidáte do svého jídelníčku – hodí se jako příloha zejména k masu, rybám, ale také do salátů a hamburgerů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]