Přirozené vazodilatátory aneb potravin, které pomáhají zlepšit krevní oběh

Vazodilatátory jsou léky (prostředky), které se používají k rozšíření krevních cév a zabraňují špatným zdravotním stavům souvisejícím se srdcem. Existují však také různé přírodní vazodilatátory, které mohou zvýšit průtok krve a rozšířit cévy. Oxid dusnatý je silný vazodilatátor a je to něco, co můžete získat z potravin bohatých na L-arginin a flavonoidy.

Na výběr jsou různá přírodní vasodilatační jídla. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších přírodních vasodilatačních potravin. Oxid dusnatý může snižovat krevní tlak a zároveň zabraňovat ucpávání cév. Upřednostňovanou možností je zvýšení hladiny oxidu dusnatého pomocí potravin. Věříme, že na uvedeném seznamu přírodních vazodilatátorů najdete takové, které vám budou i chutnat.

7 nejlepších přírodních vazodilatátorů pro zvýšení průtoku krve

Citrusové plody

Vědecké studie potvrzují, že vitamin C přirozeně zvyšuje produkci oxidu dusnatého. Díky tomu vám může úspěšně pomoci snížit váš vysoký krevní tlak a rozšířit krevní cévy. Citrusové plody jsou skvělým zdrojem vitamínu C, proto určitě stojí za to je denně konzumovat. Nezapomeňte také, že vitamin C obsahuje skvělé vlastnosti proti stárnutí, které udrží vaši pokožku a orgány těla déle vitální.

Ryby ze studených vod

Losos a jiné ryby žijící ve studených vodách (dále treska, tuňák atd), jsou plné omega-3 mastných kyselin. Omega-3 jsou prospěšné pro celkové zdraví krevních cév, a také pro zdravý krevní oběh, ale jídlo z těchto ryb má ještě více bonusů. Zejména kvůli koenzymu Q-10. Tato důležitá biologická molekula zastává četné funkce, ale v souvislosti s podporou vasodilatace zlepšuje funkci krevních cév, pomáhá uvolňovat tepny a zabraňuje rozkladu samotné molekuly oxidu dusnatého. To znamená, že uplatňuje svůj vasodilatační účinek po delší dobu. Ryby ze studených vod jsou bohatým zdrojem zdravých tuků a bílkovin.

Česnek

Česnek je tradiční lék na virové a bakteriální infekce. Existují však různé vědecké studie, které prokázaly, že česnek je také silným vasodilatačním faktorem. Disponuje totiž schopností zlepšovat krevní oběh, snižovat krevní tlak a podporovat tvorbu oxidu dusnatého. Z tohoto důvodu česnek významně snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob při pravidelné konzumaci.

Zázvor

Zázvor patří k nejlepším přírodním vazodilatátorům. V Indii se používá již několik let jako preventivní opatření a řešení různých zdravotních problémů. Rovněž je to silný antioxidant, který pomáhá zvyšovat produkci oxidu dusnatého. Při pravidelné konzumaci může účinně rozšířit vaše krevní cévy, a proto je známým lékem na kardiovaskulární onemocnění, žaludeční potíže a zánět vnitřních orgánů. Rovněž se předpokládá, že pomáhá obnovit sexuální vitalitu, a proto se doporučuje mužům, kteří trpí erektilní dysfunkcí.

Špenát a kadeřávek

Kadeřávek a špenát patří do skupiny tmavé, listové zeleniny, která je velkým zdrojem vitamínu K. Tato živina je důležitá pro udržování zdravých krevních cév díky své schopnosti snižovat oxidační stres a ředit krev. Špenát je také naditý dusičnany, které zlepšují produkci oxidu dusnatého. Obsahuje hodně železa, které podporuje transport kyslíku. Kadeřávek je zase nabitý hořčíkem, antioxidanty a koenzymem Q10.

Granátové jablko

Toto ovoce je schopné zmírnit zánět, podpořit oxid dusnatý a snížit oxidační stres, což jsou všechny faktory související s ischemickou chorobou srdeční. Polyfenoly přítomné v granátovém jablku pomáhají převádět dusitany na oxid dusnatý, čímž se stává životaschopným přírodním vazodilatátorem.

Vlašské ořechy

Tyto ořechy jsou bohaté na L-arginin, proto pomáhají udržovat zdravé cévy. Také mnoho dalších ořechů je dobrým zdrojem L-argininu. Odborníci na výživu doporučují namáčení ořechů po dobu nejméně 5-6 hodin před jejich konzumací.


Řekněte ostatním, co si myslíte