Křenový zachránce dýchacích cest: Výrazná chuť zdravého kořene si poradí i s bakteriemi

Fotografie: Kagor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Křen je velmi zdravá potravina, která pro lidské zdraví nabízí zajímavé zdravotní přínosy. Pomůže vám především při plísních a dýchacích potížích.

Křen je kořenová zelenina, která si svou oblibu získala především pro svou ostrou chuť a vůni. Mnozí lidé však neví, že se po již tisíce let používá po celém světě jako účinné přírodní léčivo, které nabízí zajímavé zdravotní přínosy. Za jejími účinky stojí zejména obsažené sloučeniny, které disponují silnými antibakteriálními vlastnostmi a potenciálními protirakovinnými činky, říká doktorka Lizzie Streit.

Má antibakteriální účinky

Při řezání kořene křenu dochází k uvolňování látky zvané allyl isothiokyanát, která vykazuje silné antibakteriální účinky. Zvýšený příjem této potraviny tak může ochránit tělo před nebezpečnými organismy, jako jsou například bakterie E. coli, H. pylori a salmonela.

Může zlepšit zdraví dýchacích cest

Pokud jste již někdy jedli křen, tak pravděpodobně víte, že způsobuje pálení v dutinách, nose a krku. Z tohoto důvodu je také velmi účinný při dýchacích potížích a může dokonce zmírnit nachlazení. Je stejně účinný jako tradiční antibiotikum, a dokonce zmírňuje akutní infekce dutin a hravě si poradí také s bronchitidou – i v tomto případě je však důležité poznamenat, že vědci vyžadují více výzkumů, které by tyto skutečnosti dokázaly potvrdit.

muž kašle, hromada kapesníků na stole, nachlazení
Fotografie: Pexels

Možné vedlejší účinky

Ještě než začněte jíst křen, berte na vědomí, že je velmi ostrý a může způsobit některé kontraindikace, jako je zejména pálení a podráždění úst, nosu nebo také žaludku – v některých případech může být dokonce příčinou žaludečních vředů, zažívacích problémů nebo zánětlivého onemocnění střev.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]