Zelený čaj patří mezi nápoje, které mají nejvíce zdravotních benefitů

Hodně se mluví o tom, jak je zelený čaj prospěšný a jak bychom jej měli všichni pít. Jenže proč to tak je? Jak nám vlastně může zelený čaj pomoci a co dokáže s naším tělem udělat?

Zelený čaj je tvořen z listů, které neprošly fermentací, a má oproti jiným čajům jako je černý či oolong nejvyšší koncentraci antioxidantů. Například flavonoidní antioxidanty tvoří přibližně 30 % sušiny zeleného čaje. Některé z antioxidantů mají „protistárnoucí“ efekt, proto se často uvádí, že zelený čaj je takový nenápadný elixír mládí. Zelený čaj obsahuje více léčebných látek než mnoho jiných druhů bylin, koření, ovoce či zeleniny.

Zkusme si shrnout některé základní benefity, které díky pití zeleného čaje získáme:

  • snížení rizika vzniku aterosklerózy a srdečních chorob
  • snižuje krevní tlak
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • zlepšuje paměť
  • je prevencí rakoviny
  • podporuje hubnutí

A to je samozřejmě jen krátký výtah všech možných zdravotních benefitů, které vám pití tohoto chutného nápoje může přinést. Pojďme se na některé z nich podívat konkrétněji.

Paměť jako zamlada

Zelený čaj snižuje hladinu škodlivých volných radikálů v našem těle. Antioxidanty chrání mozek před oxidačním stresem, který urychluje stárnutí buněk a odumírání některých důležitých spojení. Zejména u straších ročníků tedy může viditelně přispět ke zlepšení paměti a brání vzniku onemocnění, které s pamětí souvisí (Alzheimer, Parkinson).

Strach z cukru

Některé studie naznačují, že příjem antokyanidinů přítomných v zeleném čaji může zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi. Navíc díky svým protizánětlivým vlastnostem je zelený čaj velmi příznivý pro všechny, kteří jsou ohroženi diabetem 2. typu. Zvláště katechiny vás chrání před obezitou a cukrovkou.

Zdravá hmotnost

Zelený čaj je dobrým pomocníkem při hubnutí. Pomáhá ve spalování tuků a odstranění přebytečného tuku z vašeho těla. Podle některých výzkumných poznatků může konzumace antioxidantů v zeleném čaji, zvláště katechinů, podporovat metabolické zdraví a zabraňovat přírůstkům hmotnosti. Pokud tedy po novém roce hledáte způsob jak konečně shodit tukové polštáře, šálek zeleného čaje se může stát vašim první krokem.

Balzám pro vaše nervy

Tento chutný nápoj obsahuje aminokyseliny, které podporují produktivitu a schopnost kreativního uvažování. Je tedy ideálním nápoje pro pracující a pro ty, kteří potřebují na sklonku pracovního dne povzbudit, aby práci dotáhli do konce. Na druhou stranu oproti kávě obsahuje také látky, které pozitivně působí na centra v mozku odpovědná za dobrou náladu a vyrovnanost. I po náročném dni se tedy budete cítit dobře, v pohodě a bez stresu.

Důležité je, abyste se vyhnuli nákupu sáčkovaného baleného čaje, který obsahuje jen zlomek toho, co obsahuje kvalitní zelený čaj, který si můžete prohlédnou a správně ho skladovat. Zelený čaj byste měli zakoupit ve své celistvé podobě, u nás se někdy říká sypaný; prohlédnout si jeho listy, zda jsou světle zelené, správně nasušené a neobsahují stopy po plísni a vlhkosti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]