Signály, které tělo vysílá, když bojuje s vysokou hladinou cukru v krvi. Jejich včasné rozpoznání je zásadní

Fotografie: Depositphotos

U cukrovky je zákeřné to, že nebolí. A to ani tehdy, když je v krvi vysoká hladinu cukru. Projevuje se to ale typickými symptomy, které stojí za to se naučit rozpoznávat.

Vysoká hladina cukru v krvi je nebezpečná. Je proto třeba ji začít co nejdříve léčit, aby nedošlo k nevratnému poškození zdraví. Cukrovka neboli diabetes mellitus je civilizační nemocí, kterou jen v České republice trpí na 800 tisíc lidí. Toto onemocnění, je-li neléčené, se negativně podepisuje na stavu cév a nervů i vnitřních orgánů. Jaké jsou jeho typické příznaky? Více prozradila Kelly Wood.

Zvýšená žízeň a močení

Když má člověk cukrovku a zvýšenou hladinu krevního cukru, ledviny ho nestačí absorbovat, proto odchází močí pryč, přičemž s sebou bere i tekutinu z tkání. Čím vyšší je hladina cukru v krvi, tím častěji člověk močí, ale také má větší žízeň. Jsou to tedy příznaky, které by jako první měly trknout do očí.

Větší hlad

U cukrovky tělo buď vůbec neprodukuje inzulín, nebo je na něho rezistentní. Tím pádem nemůže být glukóza přeměněna na energii a buňkám chybějí potřebné živiny. Člověk to pociťuje jako hlad. Pokud tedy máte hlad i tehdy, když jste se normálně najedli, stálo by za to navštívit praktického lékaře a nechat si přeměřit hladinu cukru v krvi.

Únava, vyčerpání, rozmazané vidění

Dalším příznakem diabetu je velká únava. Přispívá k ní dehydratace a vysoká hladina cukru v krvi. Únava je většinou setrvalá. Diabetes může signalizovat i rozmazané vidění. Jestliže není cukrovka včas léčena, bohužel později vede ke slepotě.

Úbytek hmotnosti

Na pozoru by měl být člověk i tehdy, když u něho dojde k nevysvětlitelnému úbytku hmotnosti. To znamená, že při běžném příjmu jídla se jeho hmotnost stále snižuje. Opět za to může vysoká hladina cukru v krvi. Kvůli nedostatku inzulínu totiž dochází k získání energie spalování tuků a svalů.

Fotografie: Depositphotos

Svědění pokožky, pomalé hojení ran

Špatně se vám hojí rány? Nebo vás svědí kůže? Tak zbystřete. I toto jsou příznak nemoci zvané diabetes mellitus. Diabetici obecně na toto trpí poměrně často, proto musejí být opatrní zejména na svá chodidla. Vysoká hladinu cukru a s ní spojená dehydratace vede k suchosti pokožky, která pak svědí.

Zdroj: Healthline