Zdraví v šálku čaje: Kopřivy, které právě rostou všude kolem, regulují krevní cukr a pomáhají na artritidu

Fotografie: Depositphotos

Kopřivový čaj je velmi zdravý nápoj, který vám pomůže ulevit od mnoha potíží. Stačí si ho správně připravit a konzumovat ho pravidelně.

Kopřiva je velmi účinná rostlina, která se již po tisíce let užívá v tradiční medicíně pro léčbu mnoha potíží, a to zejména ve formě čaje. Jeho konzumace totiž disponuje řadou užitečných zdravotních přínosů, jako je například povzbuzení chuti k jídlu, regulace hladiny cukru v krvi a podpora zdraví močových cest. Abyste z něj však mohli těžit co nejvíce, je důležité si ho umět správně připravit a konzumovat ho na pravidelné bázi, říká doktor Gerhard Whitworth. Je to však velmi jednoduché, a navíc chutná naprosto skvěle.

Podporuje zdraví močových cest

Kopřiva pomáhá vyplavovat škodlivé bakterie z močových cest, což z ní dělá skvělý prostředek pro pacienty trpící onemocněním tohoto orgánu, včetně například benigní hyperplazie prostaty. Stejně tak však tato bylina podporuje účinnost jakýchkoliv léků, které užíváte proti infekcím nebo které souvisí s nemocemi močových cest. Ještě než se však rozhodnete připravit si kopřivový čaj a začít ho pravidelně konzumovat, měli byste se o tom poradit se svým praktickým lékařem.

Artritida a bolest

Kopřiva se v minulosti hojně používala k léčbě bolestí svalů, a to zejména v souvislosti s artritidou. Pokud tedy trpíte tímto nepříjemným onemocněním a chcete si ulevit, můžete si připravit léčivý čaj a pravidelně ho začít konzumovat, abyste si ulevili. Je ovšem důležité zmínit, že byste se před zahájením kůry měli i v tomto případě poradit se svým lékařem, zejména pokud užíváte nějaké léky.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Pravidelná konzumace kopřivy má také velmi pozitivní účinky na hladinu cukru v krvi. Tato léčivá bylina totiž pomáhá slinivce břišní s tvorbou nebo uvolňováním většího množství inzulínu, důležitého hormonu, který snižuje tento rizikový faktor (a s ním také riziko vzniku mnoha onemocnění, včetně srdečního infarktu a cukrovky 2. typu). Vědci ovšem vyžadují další studie a výzkumy, jež by tyto skutečnosti dokázaly potvrdit.

Obsahuje polyfenoly

Tato bylina je také známá pro svůj vysoký obsah rostlinných chemických látek zvaných polyfenoly. Ty mohou hrát velmi důležitou roli v prevenci a léčbě chronických onemocnění souvisejících se zánětem, jako je cukrovka 2. typu, obezita, rakovina a některé srdeční choroby. Stejně tak tyto látky chrání tělo před předčasným stárnutím a poškozením buněk volnými radikály.

Příprava kopřivového čaje

Kopřivový čaj si můžete koupit sypaný, nebo v čajových sáčcích. Nejlépe však uděláte, když si natrháte čerstvé listy a pak si nápoj připravíte podle svých preferencí. Pamatujte však, že na každý šálek listů připadají dva šálky vody. Níže se můžete podívat, jak si ho jednoduše připravit:

  • Připravte si listy, očistěte je a zalijte je vodou.
  • Směs nyní přiveďte k varu, poté vypněte sporák a nechte listy pět minut louhovat.
  • Tekutinu nyní přelijte přes malé sítko do šálku a podle chuti přidejte trochu medu, skořice nebo například stévie.
  • A máte hotovo, můžete si vychutnat svůj kopřivový čaj!
kopřivový čaj
Fotografie: Freepik

Ještě než začnete s pravidelnou konzumací kopřivového čaje, měli byste se ujistit, zda na něj nejste alergičtí. Proto jakmile si ho připravíte, zkuste ochutnat 1 čajovou lžičku, a pokud nepocítíte žádné příznaky, můžete ho pít dále.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]