S léčbou cukrovky je vhodné začít co nejrychleji. Včas na ni upozorní i zvýšený hlad a únava

Fotografie: Depositphotos

Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které může postihnout člověka naprosto každé věkové kategorie. Pozor na její nejčastější příznaky.

Cukrovka je metabolické onemocnění, které souvisí s nesprávnou funkcí inzulinu v krvi. Buď jej tělo nedokáže efektivně využít, nebo nevytváří jeho dostatečné množství. Mnoho lidí si ovšem neuvědomuje, že její dopady na zdraví organismu mohou být fatální. Pokud se totiž neléčí může podle lékařky Kelly Wood vážně poškodit vaše nervy, oči, ledviny a další orgány. Je proto důležité být na pozoru před jejími příznaky a v případě potřeby zakročit.

Nejčastější příznaky cukrovky

Ačkoliv se příznaky cukrovky mohou lišit v závislosti na jejím typu, existuje seznam obecných symptomů, před kterými byste měli být na pozoru za všech okolností. Je velmi důležité, abyste dokázali onemocnění rozpoznat včas a začali rychle s léčbou, protože jinak by mohlo vážně poškodit vaše zdraví. Nejčastěji se cukrovka projevuje následovně:

  • zvýšený hlad,
  • zvýšená žízeň,
  • náhlá ztráta váhy,
  • časté močení (i během noci),
  • rozmazané vidění,
  • extrémní únava,
  • boláky, které se nehojí.

Některé příznaky se také mohou lišit v závislosti na pohlaví. Muži mají v případě cukrovky také často sníženou chuť na sex, erektilní dysfunkci nebo nedokáží efektivně využívat svou svalovou sílu. U žen se poté onemocnění může projevit vaginální suchostí, infekcí močového ústrojí, suchou, svědivou kůží nebo také častými kvasinkovými infekcemi.

Jak se před nemocí ochránit

Pokud se chcete před nebezpečnou cukrovkou ochránit, měli byste se zaměřit především na dodržování zdravého životního stylu. Nezbytné je dodržovat zdravou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a nízkotučné bílkoviny, přičemž byste se měli snažit vyhýbat rafinovaným cukrům a nasyceným tukům. Dalším důležitým faktorem je poté pravidelný pohyb, neboť cvičení pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivost na inzulin.

ovoce a zelenina v košíku
Fotografie: Pexels

Zaměřte se také na svůj spánek – jeho nedostatek totiž může negativně ovlivnit hladiny hormonů, které souvisí se vstřebáváním cukru v krvi. Nezbytné je poté zvládat stres, který taktéž přispívá k vyššímu riziku vzniku onemocnění, a samozřejmě také omezit konzumaci alkoholu a vyhnout se kouření. Tyto faktory mimo jiné výrazně zvyšují riziko vzniku mozkové mrtvice, o čemž jsme se na webu Zdravé Stravování již zmiňovali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]